STALO SE DNES: Soud osvobodil Babiše. Nerudová v posledním průzkumu ztrácí

0
54


Andrej Babiš na tiskovém brífinku v Sokolovně Průhonice. (9. ledna 2023)


| foto: 
Petr Topič,
MAFRA

Pražský městský soud v pondělí zprostil expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše i Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo týkající se padesátimilionové dotace na stavbu areálu ve středních Čechách. Žalobce žádal tříletou podmínku a pokutu. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. Babiš sdělil, že kauza pro něj končí, nepřemýšlel o žádání satisfakce. Nagyová o možné náhradě újmy v případě pravomocného osvobození bude jednat s právníky.

Do druhého kola prezidentské volby projdou expremiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel, ukázaly aktuální průzkumy Ipsos a Median. Od zítřka platí zákaz jejich zveřejňování. Bývalá rektorka Danuše Nerudová mírně ztrácí. Nerozhodnutá je třetina voličů. U Medianu vede Pavel před Babišem, v případě Ipsos je pořadí v čele obrácené.

Tvrzení Kremlu, že jeho armáda při „odvetné operaci“ za ukrajinský úder na ruskou základnu v Makijivce zlikvidovala přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku, je nepravdivé. Uvedl to americký Institut pro studium války, podle nějž lež vyvolala další nespokojenost v ruském proválečném informačním prostoru. Britská rozvědka pak uvádí, že ruské letectvo ve válce používá nejnovější bojové letouny Su-57, bojí se je však vysílat přímo nad ukrajinské území.

Z velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se potvrdilo zatím největší ohnisko ptačí chřipky v Česku, hasiči a pracovníci firmy odklidili dosud zhruba 500 tun drůbeže. Podle aktuálních odhadů je to polovina všech nosnic, které je třeba v chovu zlikvidovat. Uvedl to dnes ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Kodaňská restaurace Noma, jedna z nejznámějších na světě a špičková destinace pro gastronomickou turistiku, oznámila, že se na konci roku 2024 trvale uzavře. Konec podniku s několika michelinskými hvězdami oznámil v pondělí uznávaný šéfkuchař a majitel René Redzepi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno