Sucho v půdě se blíží extrému, překonalo už hodnoty z minulých bídných let


ilustrační snímek


| foto: Alexandr Satinský,
MAFRA

Podle týmu Intersucho se sucho na většině míst nadále prohlubuje, v povrchové vrstvě do 40 centimetrů je relativní nasycení dlouhodobě menší než 50 procent. Při takovém nasycení už začínají být rostliny minimálně zčásti omezovány v růstu a vývoji.

„Letošní zima byla srážkově sice jen mírně podprůměrná, ale většina byla dešťového charakteru hlavně v nižších a středních polohách, kde spadlo méně než 50 procent obvyklé sněhové pokrývky. Většina našeho území tak vstupovala do nové vegetační sezony s chybějící vláhou pro začátek růstu plodin,“ upozornili experti.

To byl podle nich zásadní rozdíl například oproti minulému roku, kdy půda byla většinou plně nasycena. „Bohužel i jarní měsíce byly srážkově podprůměrné, v březnu spadlo 35 procent celkových srážek, v dubnu 108 procent a v květnu 71 procent,“ dodali.

Spolupracovníci týmu Intersucho hlásí už od března ztráty na výnosech zemědělských plodin. Ty se původně pohybovaly mezi odhadem deset až 30 procent, situace se ale vyvíjí a pro některé okresy na jihu Moravy a severozápadě Čech jsou nyní očekávány ztráty na výnosech i nad 30 či 40 procent.

„Letošní sucho má příčinu spíše v nedostatku srážek, které jsou pozorovány už od podzimu 2021. Nadprůměrné teploty vzduchu negativně ovlivnily situaci hlavně v červnu a červenci. Ačkoliv byly místy v průběhu června zaznamenány silné srážky v podobě bouřek aj., situaci na polích to místy již nezlepšilo a i nadále jsou na většině České republiky očekávány ztráty na výnosech,“ uvedli odborníci.

Půdní sucho se začalo rozvíjet už na začátku března, nejvyšší rozsah půdního sucha byl v druhé polovině března, v polovině května a v polovině června. V těchto obdobích byla snížená půdní vlhkost zaznamenána až na 90 procentech území republiky.

V následujících dnech se podle portálu Intersucho bude situace zhoršovat hlavně v hlubších vrstvách půdy mezi 40 až 100 centimetry, ve svrchní vrstvě je nyní stav dobrý, ale vysoké teploty, které mají přijít v polovině týdne, budou napomáhat rychlejšímu vysušování krajiny.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts