Sudetští Němci poprvé ocení Němce a Čecha naráz. Cenu Karla IV. dostane Rouček

0
48


Bývalý europoslanec Libor Rouček. (22. dubna 2015)


| foto: 
Dan Materna,
MAFRA

„Vyznamenáním Christiana Schmidta a Dr. Libora Roučka to bude poprvé, kdy sudetoněmeckou Karlovu cenu dostanou společně Němec s Čechem,“ napsal v článku šéfredaktor týdeníku Torsten Fricke.

Rouček, který v minulosti působil jako místopředseda Evropského parlamentu, je na sudetoněmeckých sjezdech pravidelným hostem. Schmidt je od roku 2021 vysokým představitelem mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu.

Nejvyšší sudetoněmecké ocenění, které nese název po českém králi a římském císaři Karlu IV., je propůjčováno za zvláštní přínos k porozumění mezi národy střední Evropy. Cena se uděluje každoročně od roku 1958, kdy ji dostal někdejší československý generál a exilový politik Lev Prchala.

Cenu dostali v minulosti například vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, narozený v Čechách, německý exprezident Karl Carstens, někdejší bavorští premiéři Edmund Stoiber a Horst Seehofer, německo-český politik Milan Horáček, český publicista Petr Uhl nebo pamětník holokaustu, novojičínský rodák Max Mannheimer.

V loňském roce sudetští Němci ocenili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o rok dříve cenu dostal bývalý český ministr kultury Daniel Herman.

Cenu předávají sudetští Němci tradičně na svém sjezdu, který se letos koná od 26. do 28. května v bavorském Řezně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno