Ukrajina úspěšně likviduje ruské logistické zázemí, Putin míří do Íránu

Podle Zelenského je ukrajinská armáda díky novým zbraním schopna „způsobit významné logistické ztráty okupantům“. Díky novým zbraňovým systémům se ukrajinské armádě daří narušovat logistické dodávky ruské armády. „Pro ruskou armádu je čím dál obtížnější udržet své pozice na dobytém území,“ uvedl Zelenskyj.

Podle náčelníka ukrajinské armády Valerije Zalužného se díky novým systémům, jako je americký HIMARS, také podařilo stabilizovat situaci na bojišti. Informovala o tom v pondělí stanice CNN. Tyto systémy podle něj umožňují „vést útoky s chirurgickou přesností na nepřátelská kontrolní stanoviště či na sklady zbraní a pohonných hmot“, řekl v telefonátu s náčelníkem amerických ozbrojených sil Markem Milleyem.

„Podařilo se nám stabilizovat situaci,“ uvedl Zalužnyj. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova se situace na bojišti za měsíc změnila ve prospěch Ukrajiny, která v některých oblastech díky novým zbraním dokázala vyvážit ruské síly.

Stanice CNN uvedl, že tento měsíc zaznamenala zhruba dvacítku útoků na ruské sklady a cíle hluboko za frontovou linií.

Ukrajina dostala od USA raketové systémy HIMARS a munici s doletem až osmdesát kilometrů. Kyjev ale od Washingtonu chce munici s doletem výrazně větším, až tři sta kilometrů. V uplynulých dnech navíc Ukrajina dostala od Británie raketomety M270.

Americké ministerstvo obrany ohlásilo, že ve středu se uskuteční další virtuální schůze zemí, které podporují Ukrajinu. První taková schůze se uskutečnila na konci dubna na americké základně Ramstein v Německu. Americký ministr obrany Lloyd Austin jednal v pondělí po telefonu s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem. Ten po telefonátu uvedl, že mu Austin sdělil „velmi dobré zprávy“, které zveřejní v příštích dnech.

Putin míří na zahraniční cestu

Ruský prezident Vladimir Putin jede na svou první známou zahraniční cestu od invaze mimo postsovětské země. Navštíví Teherán, kde se setká s íránskými vůdci a také se svým tureckým protějškem. „Diskuze s Putinem se zaměří na obilí, Sýrii a Ukrajinu,“ uvedl podle agentury Reuters vysoký turecký představitel, který si přál zůstat v anonymitě. Očekává se, že Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN podepíší v následujících dnech dohodu, jejímž cílem je obnovit přes Černé moře přepravu obilí z Ukrajiny, které je zablokované v přístavech kvůli Ruskem rozpoutané válce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jenž se od ruské invaze na Ukrajině staví do role prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, podle agentury AFP zároveň hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům. „Turecko chce podniknout v Sýrii ‚zvláštní operaci‘, stejně jako Rusko podniká ‚zvláštní operaci‘ na Ukrajině,“ řekl AFP analytik Vladimir Sotnikov s odkazem na termín, jenž Moskva používá pro svou agresi vůči sousední zemi.

Zatímco Rusko a Írán jsou klíčovými podporovateli syrského prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které stále bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Putin a Erdogan se situací v Sýrii budou podle mluvčího Kremlu zabývat také společně s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím v takzvaném astanském formátu, jehož cílem je podle trojice iniciátorů nalézt mírové řešení situace v blízkovýchodní zemi. První jednání v tomto formátu se odehrálo v roce 2017 v kazachstánské metropoli, která se tehdy jmenovala Astana.

Šéf Kremlu, jenž od zahájení ruské invaze na Ukrajinu navštívil pouze na konci června středoasijské postsovětské země, má v Teheránu naplánované rovněž setkání s íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím. Tím, že jede na první velkou zahraniční cestu od invaze na Ukrajinu do Íránu, vysílá Západu signál, že Moskva bude usilovat o budování vztahů s tímto nepřítelem Spojených států, podotkla agentura Reuters.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts