Ukrajina vzdoruje dalším útokům, Charkov je pod palbou stíhaček

0
271

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě a také ve druhém největším městě Charkově, které se nachází asi 30 kilometrů od hranic s Ruskem, jsou slyšet výbuchy, informovala kolem třetí hodiny ranní agentura Reuters.

V noci na pondělí odstartovaly z Běloruska stíhačky směrem na Ukrajinu, uvedla s odvoláním na Státní službu pro speciální komunikace a ochranu informací ukrajinská státní agentura Unian.

Více zdrojů poté uvádí, že v pondělí v brzkých ranních hodinách pravděpodobně vzlétne první transportní letoun Iljušin Il-76 s běloruskými výsadkáři, kteří budou nasazeni proti Ukrajině.

Směrem ke Kyjevu se pohybují také rozsáhlé ruské pozemní jednotky, uvedla v neděli na základě nejnovějších satelitních snímků společnost MAXAR. 

Kolona je pět kilometrů dlouhá a jsou v ní tanky, vozy dělostřelectva i cisterny s palivem, jehož nedostatek ztěžoval postup ruských tanků. Konvoj se v neděli nacházel nedaleko ukrajinského města Ivankiv, které leží asi 60 kilometrů od Kyjeva na západním břehu řeky Dněpr.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko očekává opět těžkou noc. Ukrajinské síly čelí ruské invazi čtvrtým dnem.

„Dnešní noc bude opět těžká. Naši bojovníci se proto připravují na obranu hlavního města. A vyzývám obyvatele Kyjeva, aby tuto noc strávili v krytech,“ doporučil podle agentury Unian Kličko.

V Kyjevě platí od sobotního večera do pondělního rána zákaz vycházení. Jakýkoliv člověk, která nemá k pobytu v ulicích města propustku, může být považována za sabotéra.

Ukrajinská armáda a policie ustavičně odhalují a zneškodňují ruské sabotéry a diverzanty v hlavním městě, uvedl starosta Kyjeva na síti Telegram.

Mapa ukazující polohu ruských vojenských sil a útoků na území Ukrajiny. Údaje jsou aktualizované k nedělní jedenácté hodině večerní. (27. února 2022)

Před ruskými útoky varuje také guvernér Mykolajivské oblasti Vitalij Kim, podle kterého byly v noci spatřeny ruské světlice. „Čekáme na nepřítele,“ řekl podle agentury Unian.

Poradce ukrajinského prezidenta Olexej Arestovič poté informoval o možném vylodění ruských lodí u Oděsy. „Podle odhadů se jedenáct ruských výsadkových lodí vydalo na moře, mohou se vylodit kolem Oděsy,“ citovala Arestoviče agentura Unian. Je přesvědčený, že ukrajinská armáda si s ruským vojskem poradí.

V noci na pondělí pokračuje ruská palba na vojenská i civilní letiště jinde v zemi, terčem se staly mnohé ukrajinské obce. Nepřítel se snaží obnovit útok přechodem přes pontonový most na řece Irpiň do stejnojmenného města poblíž Kyjeva.

Ukrajinské obranné síly však podle generálního štábu ukrajinské armády zničily vojenskou techniku soupeře. „Nepřítel pokračuje v útočné operaci proti Ukrajině. Tanky brání naše hranice. Skupina vzdušných sil Ukrajiny provádí protiletecké útoky. Obranné síly zahájily víceúrovňový systém ochrany hlavního města,“ uvedl generální štáb krátce po půlnoci na pondělí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno