Ukrajinci zkoušejí vyhnat Rusy z jaderné elektrárny pomocí náletů dronů


Voják ruské armády na stráži záporožské atomové elektrárny nedaleko města Enerhodar na jihovýchodě Ukrajiny (5. července 2022)


| foto: ČTK

Ukrajinci podle TASS ostřelovali Enerhodar čtyřikrát a exploze zahřměly i v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny, která je největší v Evropě. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit.

„Víme, že v obytné čtvrti byl poškozen dům. Zatím nevíme, kolik lidí bylo zraněno či zahynulo. Doufáme, že k tomu nedošlo,“ řekl ruské televizi náčelník oblastní správy Jevhen Balickyj.

Ukrajinska pravda s odvoláním na energetický podnik Enerhoatom napsala, že terčem dronů se stalo někdejší sídlo ukrajinské tajné služby SBU v Enerhodaru, které zabrali ruští vojáci. Podle ruské agentury RIA Novosti si nálet nevyžádal zraněné, nicméně ukrajinský deník dodal, že Rusové údaje o obětech v řadách svých vojáků tají.

Upozornil také, že ruské úřady poslední dobou stále častěji informují o výbuších v okupovaných ukrajinských městech, jako například 4. července o výbuchu na nádraží v Doněcku, následující den následovala exploze muničního skladu tamtéž, 9. července v ocelárnách v Mariupolu zahřměly dva výbuchy a v úterý jižní velitelství ukrajinských sil potvrdilo zničení muničního skladu v okupované Nové Kachovce.

Podle šéfa místní ruské okupační správy Vladimira Leontěva při něm zemřelo nejméně sedm lidí a přes 70 dalších utrpělo zranění. Pod troskami zřícených domů jsou podle něj stovky lidí. Informace z místa nelze nezávisle ověřit.

Město Enerhodar okupovala ruská vojska již 4. března. Jedno z nejmladších měst na Ukrajině leží v Záporožské oblasti na jižním břehu dněperské Kachovské přehrady a před válkou mělo přibližně 56 000 obyvatel. Město založené v roce 1970 sloužilo i jako základna pro výstavbu jaderné elektrárny, kterou ruské jednotky obsadily 4. března.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts