USA uzavřou vzdušný prostor Rusku, řekl před Kongresem prezident Biden

0
50

Americké jednotky se rovněž nezapojí do konfliktu s ruskými silami na Ukrajině, řekl Biden. Putina při vystoupení v Kongresu označil za diktátora.

S tradičním projevem, v němž prezidenti USA hodnotí své působení a prezentují další plány, vystupuje v čase složitých domácích a zahraničněpolitických výzev. Jeho úřadování při tom podle posledních průzkumů schvaluje asi 40 procent Američanů.

Šéfové Bílého domu většinou při projevech na společných schůzích Kongresu vyhlašují, že stav americké „unie“ je dobrý, či pronáší podobná pozitivní hodnocení. V současné době ale kromě relativní nepopularity Bidena průzkumy veřejného mínění v USA ukazují i nejednotu a nespokojenost voličů se životní situací. Země se potýká s nejvyšší mírou inflace za posledních skoro 40 let, přičemž ekonomické problémy může ještě zhoršit ruská invaze na Ukrajině, na kterou USA a jejich partneři reagovali tvrdými sankcemi.

Válka vyvolaná ruským prezidentem Vladimirem Putinem i rostoucí ceny zboží budou podle úterních sdělení Bílého domu patřit k hlavním tématům Bidenova projevu. Americká média s odvoláním na své zdroje informovala, že prezident se chystal oznámit uzavření amerického vzdušného prostoru pro ruská letadla, v návaznosti na obdobné kroky Evropské unie nebo Kanady. Projev hlavy státu bude přímo v Kongresu poslouchat i ukrajinská velvyslankyně v USA Oksana Markarovová, která je mezi hosty první dámy Jill Bidenové. Členové Kongresu ji na úvod Bidenova projevu tleskali vestoje.

Po projevu amerického prezidenta bude následovat tradiční odpověď strany, která nedrží Bílý dům. Za republikány ji přednese guvernérka státu Iowa Kim Reynoldsová. Reakce ovšem chystali i další politici včetně demokratů, napsal deník The New York Times.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v pondělí v souvislosti s bombardováním Charkova a dalších měst prohlásil, že je potřeba nad ukrajinským vzdušným prostorem ustanovit bezletovou zónu, aby se zablokovaly ruské rakety, stíhačky a helikoptéry. Americký prezident Joe Biden mu údajně řekl, že nyní na takové opatření ještě není čas, uvedl Zelenskyj v úterý.

Spojené státy následně potvrdily, že nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Podle mluvčí Bílého domu Jen Psakiové by tento krok znamenal válku USA s Ruskem. Americký prezident Joe Biden dal jasně najevo, že nemá v úmyslu vyslat americké vojáky do války s Ruskem, řekla podle agentury DPA Psakiová. Bezletová zóna by podle ní byla krokem tímto směrem.

V úterý si Zelenskyj s Bidenem znovu telefonovali a řešili zvýšení intenzity ruských útoků na místa, kde se nacházejí civilisté. Americký prezident zdůraznil, že Ukrajina může dál počítat s ekonomickou a bezpečnostní podporou Washingtonu a také humanitární pomocí, uvedl poté Bílý dům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno