V Libyi zmizelo 2,5 tuny přírodního uranu. Neví se, kde je

0
25


Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi hovoří s novináři po návratu z jaderné elektrárny Záporoží. (1. září 2022) MAAE


| foto: Reuters

MAAE zjištění sdělila ve středu členským státům, uvedla agentura Reuters. Libye měla v minulosti k dispozici zásoby chemických zbraní a radioaktivního materiálu. O bývalém prezidentu Muammaru Kaddáfím bylo například známo, že měl zásoby vojenského plynu yperitu i uranového koncentrátu, který slouží jako základ k výrobě obohaceného uranu.

Během úterní inspekce zástupci MAAE podle jejího šéfa Rafaela Grossiho zjistili, že deset barelů obsahujících přibližně 2,5 tuny přírodního uranu ve formě uranového koncentrátu, o kterých Libye tvrdila, že jsou uskladněné na daném místě, se na tomto místě nenachází.

Agentura pak podnikla „další kroky“, aby zjistila okolnosti odstranění uranu. Žádné podrobnosti k tomu ale zatím nezveřejnila. Rovněž není jasné, kde by se nyní uran mohl nacházet. „Fakt, že se neví o místě, kde se nachází jaderný materiál, může představovat radiologické riziko,“ uvedla agentura.

V Libyi panuje chaos od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Podle plánu OSN se v zemi měly v prosinci 2021 uskutečnit volby, což se ale nestalo. O moc v zemi léta bojují znesvářené administrativy podporované spřízněnými milicemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno