V polských Krkonoších utonul český vodák. S kajakáři sjížděl divokou řeku

0
58

Polští policisté z města Jelenia Góra se o neštěstí dozvěděli v neděli před polednem. „Během vyšetřování zjistili, že se muž odloučil od skupiny známých a z dosud nezjištěné příčiny několik desítek metrů od břehu se náhle potopil,“ uvedla policejní mluvčí Beata Sosulská-Baranová.

Známí, také z Česka, začali po pohřešovaném členovi výpravy okamžitě pátrat. Po nějaké době se jim ho podařilo dostat z vody, ale pokusy vzkřísit jej byly bezvýsledné. Tělo oběti nyní čeká na pitvu a policie pokračuje v objasňování okolností tragické nehody, dodala policejní mluvčí.

Říčka Kamienna patří mezi nejobtížnější horské toky v Polsku. Teče z Krkonoš a po víkendových deštích a tání byla dobře splavná.

„Můžeme potvrdit, že došlo k utonutí českého vodáka při sjezdu horské říčky v polských Krkonoších. Naše velvyslanectví v Polsku je v kontaktu s rodinou,“ reagovala mluvčí MZV Mariana Wernerová.

Petr Ptáček, soudní znalec se specializací na vodáctví a bezpečnost na řekách a jezerech, k situaci dodává: „Padlé stromy jsou velmi nebezpečné, obzvláště na úzkých a prudkých tocích. Je obtížné před nimi v bezpečné vzdálenosti zastavit. Větve ze stromu pak v proudu působí jako vězení, do kterého se člověk zachytne a zůstává v nich pod vodou uvězněn. Sám si v takové situaci nemá jak pomoci, musí přijít pomoc ze břehu. Je ale otázkou, jak bude rychlá. Proto je důležité stromy nepodceňovat a co nejdříve jednat.“

Řícka Kamienna, levostranný přítok řeky Bobr v Dolnoslezském vojvodství, patří k nejdivočejším řekám Polska. Její obtížnost je okolo WW 5 na šestistupňové škále divoké vody.

Pro pátý stupeň divoké řeky jsou charakteristické extrémně těžké peřeje, vlny s hřebeny, víry a obtížná samozáchrana. V takovém případě je před jízdou na řece je nutná prohlídka a detailní znalost průjezdu trati. Na plavbu by se měly vydat jen výjimečně zdatné a sehrané skupiny a měly by mít zajištěné jištění ze břehu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno