Vraky z ulic Liberce jdou do dražby, cena začíná na dvou stokorunách

Cena u každého z nich začíná na dvou stokorunách. Podle znaleckého posudku není jejich reálná hodnota o mnoho vyšší, jen 600 korun.

Auta mají propadlou technickou kontrolu, nejsou k nim doklady a ani žádné klíčky. Některá jsou navíc ve stavu, že i s klíčky by se s nimi nedalo odjet.

Jde o autovraky, které radnice nechala odtáhnout z libereckých ulic. Nejde však o všechna auta, která Technické služby jako autovraky odstranily. Jen loni to byla stovka aut. Většinu nechalo město ekologicky zlikvidovat, vybraných patnáct posílá do dražby.

Jsou mezi nimi značky Ford, Opel, Renault, Škoda, Peugeot či Suzuki. Unikátem je zřejmě vůz Fiat Uno, kterému propadla STK v srpnu 1992. Ostatní vozy ji měly platnou do let 2015 až 2019.

„Dražba patnácti vozů proběhne 10. srpna v sídle odtahové služby Říha v Liberci. Vozy si bude možné prohlédnout půl hodiny před začátkem dražby. Pokud se vozidlo nepodaří vydražit, město ho následně nechá ekologicky zlikvidovat. Výtěžek z dražby půjde na úhradu nákladů za odtah a odstavení vozu,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Platba na místě a v hotovosti

Platit se musí v hotovosti rovnou na místě. Kdo nebudeme mít peníze u sebe, má smůlu. Vůz se bude dražit znovu, ovšem už bez jeho účasti.

Dražbu vraků městu nově umožňuje novela zákona o pozemních komunikacích. Ta oproti předchozí praxi usnadňuje odstranění vozidla, jemuž déle než půl roku chybí platná státní technická kontrola.

Liberec tak není jediným městem, které se rozhodlo aukci zkusit. Autovraky už dražili například v Ústí nad Labem, Praze, Bohumíně, Mostě nebo Porubě. A zájem byl poměrně velký.

Zatímco většina řidičů vidí ve vracích nepoužitelný šrot, pro automechaniky, milovníky veteránů nebo ty, kteří shánějí levně náhradní díly, jde o lákavou příležitost. Lidé tak za vraky zaplatili od několika stovek do několika tisíců korun.

Navíc dražené autovraky nejsou trvale vyřazeny z provozu. Nový majitel si u nich může nechat udělat evidenční kontrolu, auto na registru vozidel přihlásit, za poplatek obdrží duplikát malého a velkého technického průkazu a v případě, že u auta není SPZ, dá se dokoupit. Auto pak může znovu na silnici.

Ne všechny autovraky, které se na podnět veřejnosti nebo městské policie na ulici zaregistrují, likviduje město na své náklady. Nejdřív je obeslán s výzvou vlastník vozu, aby vrak sám odstranil.

„Podobných výzev jsme v roce 2021 odeslali celkem 64, přičemž v 52 případech je vlastníci vyřešili sami. Ostatní jsme nechali odtáhnout,“ upřesnil náměstek primátora Jiří Šolc.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts