Výbuch v Petrohradu zabil ruského válečného blogera, zranilo se 16 lidí

0
99

Podle agentury RIA Novosti nevznikl po explozi požár. Zatím není jasné, zda šlo o atentát. Podle ruských médií bylo v důsledku výbuchu v kavárně v Petrohradě zraněno 23 lidí, z toho 1 dítě, 18 lidí bylo hospitalizováno, z toho 4 ve vážném stavu.

Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram více než půl milionu sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Proslavil se zejména v loňském roce, kdy zveřejnil video natočené uvnitř Kremlu, v němž řekl: „Všechny porazíme, všechny zabijeme, všechny okrademe, jak bude třeba. Tak, jak se nám to líbí.“

Čtyřicetiletý Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) zahynul podle ruských médií v kavárně Strit-bar (Street-bar) na Univerzitním nábřeží v centru druhého největšího ruského města. Podle petrohradského zpravodajského webu Fontanka patří kavárna šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijovi Prigožinovi. Tatarskij do ní zavítal kvůli „vlasteneckému večeru“.

Záchranné složky, které cituje agentura TASS a portál Meduza, uvedly, že na místě explodovala výbušnina o síle ekvivalentu 200 gramů TNT. Výbušnina byla podle agentury RIA Novosti ukrytá v sošce, kterou blogerovi dala do ruky jistá žena. Nyní se nachází v jedné z nemocnic v Petrohradu. Její totožnost zatím nebyla zjištěna kvůli chybějícím dokladům.

Na záběrech incidentu, které se šíří na sociálních sítích, je patrné, že výbuch vytloukl sklo z oken kavárny a zdemoloval venkovní krytou terasu. Úmrtí Tatarského potvrdilo podle agentury Reuters krátce po 18:30 SELČ i ruské ministerstvo vnitra.

Tatarskij byl jedním z nejznámějších ruských vojenských blogerů, který denně natáčel videa. Mimo jiné byl podle agentury TASS přítomen v Kremlu, když ruský prezident Vladimir Putin loni oznámil anexi čtyř oblastí na jihu a východě Ukrajiny. Podle Meduzy je původem z Donbasu na východě Ukrajiny, kde bojoval na straně samozvaných lidových republik Doněcké (DNR) a Luhanské (LNR). Předtím si odpykával trest ve vězení za ozbrojenou loupež.

Pozadí výbuchu zatím není jasné. Pokud se ale Tatarskij stal terčem atentátu, šlo by už o druhý podobný útok v Rusku na významnou osobu spojenou s válkou na Ukrajině. Loni v srpnu zahynula při explozi vozu Darja Duginová, dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, který měl být zřejmě původně terčem atentátu. Ruská tajná služba FSB útok přisoudila ukrajinským tajným službám. Kyjev to popřel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno