Webbův teleskop pořídil nejhlubší náhled do raného vesmíru, Biden tleskal


NASA ukázala nejhlubší pohled do vesmíru. (12. července 2022)


| foto: Reuters

Snímek zveřejněný během brífinku v Bílém domě ukazuje velké množství hvězd, s masivními galaxiemi v popředí a dalšími mimořádně vzdálenými galaxiemi rozmístěnými po celé ploše snímku. Zachycuje světlo z doby ne dlouho po Velkém třesku, který nastal před 13,8 miliardou let.

„Přineseme lidstvu nový pohled na vesmíru a je to pohled, jaký jsme nikdy před tím neviděli,“ řekl šéf NASA Bill Nelson minulý měsíc novinářům.

Během úterý NASA zveřejní čtyři další snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Půjde například o snímky mlhoviny, kde se rodí a zanikají hvězdy, píše agentura AP.

Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts