Z ústecké Matiční ulice zmizí vybydlené domy. Místo proslavil „rasistický“ plot


Před dvaceti lety rozhodl ústecký magistrát a neštěmická radnice, že postaví v ulici Matiční plot mezi rodinnými řadovkami a třemi činžáky, v nichž tehdy bydleli sociálně slabí Romové. Dnes je ulice prázdná.


| foto: Iveta Lhotská,
MAFRA

Před demolicí nechá město zkontrolovat, zda v objektech někdo není. Práce potrvají několik týdnů. Během té doby se rozhodne, co bude na místě bytových domů. V ulici je ještě třetí činžák, který vlastní společnost České přístavy. Náměstek primátora Pavel Tošovský z ODS řekl, že o jeho zbourání se jedná.

V roce 1994 byli do činžovních domů v Matiční sestěhováni z okolních panelových domů problémoví obyvatelé, většinou šlo o Romy. Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. Proti stavbě se vzedmula vlna protestů ze strany ochránců lidských práv, romských organizací, Českou republiku kritizovala také Evropská unie.

15. září roku 1998 rozhodlo zastupitelstvo ústecké čtvrti Neštěmice, pod níž spadá i Matiční ulice, o stavbě 1,8 metru vysokého plotu. Gradovala tak podivná sláva Matiční ulice, kde si už dlouho starousedlíci stěžovali na hluk ze tří činžovních domů obývaných převážně sociálně slabými Romy, kteří sem byli sestěhováni, protože v okolních panelácích neplatili nájem.

Před dvaceti lety se jméno Matiční ulice rozletělo do světa. Plot mezi nimi, který chystala radnice, byl ve své době vnímán jako symbol rasismu a segregace sociálně slabých Romů. Do Ústí se vypravovaly delegace českých i evropských politiků a z Matiční se stal ohromný problém ohrožující vstup Česka do Evropské unie a o plot se dokonce zajímal i Bill Clinton, když ho v listopadu 1999 navštívil tehdejší premiér Miloš Zeman v Oválné pracovně Bílého domu.

Keramický plot vysoký 1,8 metru nakonec stál jen od 13. října do 24. listopadu 1999. Radnice ho nechala demontovat poté, co stát přislíbil na řešení situace 10 milionů korun. Za část peněz radnice vykoupila tři rodinné domky starousedlíků, peníze posloužily také na úpravy okolí nebo na sociální projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady, část je v ústeckém muzeu.

Jak šel čas… Stavba plotu v ulici Matiční

Zhruba od roku 1997 si starousedlíci v Matiční ulici stěžovali na hluk a obtěžování Romy, kteří bydleli ve třech činžovních domech. Sepsali i petici.

Léto 1998 – Radnice odtud nechala odvézt 200 tun odpadků, které Romové vyhazovali před své byty.

15. září 1998 – Obvodní radnice rozhodla, že nechá upravit kovový plot mezi řadovými domky a činžáky. V úvahu připadala zeď, posléze zastupitelstvo rozhodlo ale o plotu.

Říjen 1998 – Matiční se stala i tématem podzimních komunálních voleb, kdy hlavně ODS téma patřičně využila – partaj stála za svým primátorem Hruškou i za starostou obvodní radnice Pavlem Tošovským, kteří rozdělení ulice požadovali..

Zima 1998 a jaro 1999 – Ústí se ihned ocitlo po palbou kritiky hlavně ze strany českého parlamentu, vlády a prezidenta Václava Havla. Ten poměrně nešťastně označil Ústečany za rasisty a dlouho se odmítal o situaci přesvědčit na vlastní oči. Nakonec ale do Ústí v prosinci 1998 vypravil a nabídl pomoc – jeho nadace Vize přispěje na stavbu dětského hřiště v lokalitě.

Jaro 1999 – Plot se měl začít stavět v dubnu 1999, nakonec sem po různých protestech přišli dělníci až v říjnu 1999. Plot byl dokončen i přes blokování stavby romskými aktivisty 13. října 1999.

Listopad 1999 – Plot mezi domy vydržel ale jen zhruba měsíc, protože vláda potřebovala klid před summiteum EU, kde se bude jednalo i o přijetí Česka. Domy čtyř rodin starousedlíků, kteří si nejvíce stěžovali, stát vykupuje, strážníci si v jednom zřizují služebnu, v dalším organizace Člověk v tísni vybavuje vzdělávací centrum pro Romy.

Dnes je Matiční klidná lokalita, sociálně slabí obyvatelé ulice se odstěhovali už před 15 lety. Městská policie svou služebnu otevřenou v roce 1999 přestěhovala jinam v roce 2008. Na místě, kde byly kdysi tuny odpadků vyházených z domů, stojí autosalon BMW, o kus dál koupíte nissany a renaulty. „Jo, je tu už dlouho klid, ale je to tím, že sociálně slabí tu už dávno nebydlí. Snad jen hluk z přístavu nás občas ruší,“ sdělil MF DNES jeden z obyvatel lokality, který nechtěl uvést jméno.

Plot skončil v ústecké zoo.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts