Žádné investice, jen si užívali. Policie stíhá za miliardový podvod tři lidi

0
80

„Trojici obviněných hrozí až deset let vězení,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Společnost Cryfin podle NCOZ shromažďovala bez jakéhokoliv oprávnění peníze od veřejnosti „pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice“.

Takto získané peníze obvinění využili v rozporu se smluvními ujednáními k financování svých nákladných životních potřeb. Hradili z nich také provozní náklady skupiny Cryfin včetně pronájmu aut a lukrativních prostor i nákladný marketing.

Vypláceli z nich provize za zprostředkování a také z nich platili některým klientům. „Uvedená činnost nese dle našich závěrů znaky tzv. Ponziho schématu,“ uvedl NCOZ v tiskové zprávě.

Princip těchto podvodů, kterým se říká také letadlo nebo pyramida, spočívá právě v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk z investic za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.

Kriminalisté se případem zabývali už loni

V roce 2022 kriminalisté provedli v souvislosti s tímto případem rozsáhlou razii, při které zajistili zhruba deset milionů korun na účtech, virtuální měnu ethereum a nemovitosti v hodnotě zhruba 12 milionů korun. Na rozkrytí případu pracoval Finanční analytický úřad.

Server Seznam Zprávy letos v lednu napsal, že firma mladého podnikatele Václava Hollera po razii propustila zaměstnance a vyklidila kanceláře v pražském Burzovním paláci.

Mediální zástupce Cryfinu tehdy sdělil, že na účtu firmy je více prostředků, než kolik byly vklady klientů, protože před zásahem policie „došlo ke zhodnocení“. Zároveň uvedl, že kvůli zásahu nelze klientům peníze vrátit.

Kriminalisté z policejní centrály doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků. S podobným druhem trestné činnosti se policie setkává opakovaně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno