Žalobce podmíněně zastavil stíhání muže za padělání očkovacích certifikátů


ilustrační snímek


| foto: iDNES.cz

Potvrzení o očkování generoval zdarma software, který obviněný muž zveřejnil na svých webových stránkách. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ho navrhla obžalovat na konci května za trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny, za který by mu hrozilo až tříleté vězení.

Státní zástupce ale stíhání zastavil, protože muž podle něj splnil zákonné podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání. Žalobce považoval toto rozhodnutí za dostačující s ohledem k mužovu dosavadnímu životu.

Muž podle NCOZ vytvořil softwarový nástroj, který generoval padělané digitální očkovací certifikáty. Zaregistroval si doménu a umístil na ni formulář, jehož vyplněním mohl jakýkoli uživatel internetu certifikát získat.

Získání padělaného certifikátu nabízel muž podle kriminalistů nejpozději od loňského listopadu, a to zdarma. Na své webové stránky rovněž umístil návod k tomu, aby se očkovací certifikát při kontrole jevil jako pravý.

Podobný případ falešných očkovacích certifikátů řeší i kriminalisté ze Vsetína. Policisté tam stíhají čtyři ženy, které podle nich zajistily padělané dokumenty pro více než sedmdesát lidí a na úplatcích si přišly téměř na 500 tisíc korun.

Dvě z žen pracovaly ve vsetínském očkovacím centru. Hrozí jim až pětileté vězení. Další dvě spolupachatelky mohou dostat trest odnětí svobody až na čtyři roky.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts