Zelenskyj ve Švédsku jednal o gripenech, země budou společně vyrábět obrněnce

0
44

„Spolu s (první dámou) Olenou jsem přijel do Švédska,“ napsal Zelenskyj. „Naším hlavním cílem je posílení ukrajinských bojovníků na zemi i ve vzduchu, rozvoj vzájemné spolupráce, zejména v obranném průmyslu, ukrajinská evropská integrace a společná bezpečnost v euro-atlantském prostoru,“ uvedl pak na sociální síti Telegram.

Odpoledne doplnil, že Ukrajina již jedná o možné dodávce stíhaček Gripen. Obě země se také dohodly na společné výrobě obrněných vozidel CV90.

Švédsko je v rámci Evropské unie jedním ze západních spojenců Ukrajiny, které od loňského února čelí ruské invazi. Stockholm pod dojmem ruské vojenské agrese také spolu s Finskem podal žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky se letos v dubnu staly 31. členským státem vojenského paktu, Švédsko čeká, až jeho žádost jako poslední ze členů aliance schválí Turecko a Maďarsko.

Stockholm na začátku tohoto týdne podle agentury Reuters oznámil, že plánuje nový balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 3,4 miliardy švédských korun (6,8 miliard korun). Součástí je munice či náhradní díly pro dříve dodané zbraňové systémy. Bude se jednat o třináctý švédský balík pomoci Ukrajině od začátku války.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno