Zeman vstal kvůli hymně z vozíku, v Lánech vítal švýcarského prezidenta


Zeman vstal na chvíli z vozíku, v Lánech vítal švýcarského prezidenta


| foto: ČTK

Zeman v úvodu poděkoval Švýcarsku za pomoc českým emigrantům po invazi v roce 1968. A vyjádřil přání, aby konflikt na východě Evropy skončil vítězstvím Ukrajiny. Válka byla hlavním tématem rozhovoru obou státníků. Prezident Cassis připomněl, že jeho vláda přejala všechny sankce EU namíření proti Rusku.

„Jsme velmi citliví vůči této humanitární krizi. Pomáhali jsme na hranicích Polska, Moldávie i Slovenska a přijali jsme 50 000 ukrajinských uprchlíků. Jako Švýcarsko jsme připraveni dát k službám naše diplomatické vztahy s EU i s Ruskou. Přijde doba jednání o míru a je dobré mít stranu, který má bilaterální s druhou stranou,“ uvedl Cassis.

Švýcarský prezident Česko navštívil nedlouho před začátkem českého předsednictví Evropské unii. I proto by se oba představitelé měli věnovat vztahům Švýcarska a unie. Projednat mají ale i bilaterální vztahy a ekonomické otázky.

Zeman přijal Cassise v Lánech po 10:30. Pochvaloval si počasí a lánské prostředí označil v rozhovoru se svým protějškem jako přátelštější, než by bylo v sídle prezidenta na Pražském hradě. Při poslechu státní hymny Zeman za pomoci ochranky vstal z kolečkového křesla, na kterém se kvůli zdravotním obtížím pohybuje.

Prezident Švýcarska není oficiálně hlavou státu, tu plní kolektivně spolková vláda. Připadá mu ovšem reprezentativní role hlavy státu. Prezident je volený společně s viceprezidentem z řad sedmičlenné federální vlády oběma komorami parlamentu na jeden rok. Letos tuto funkci vykonává ministr zahraničí Cassis. I proto bude jednat s dalším svým protějškem Lipavským.

Naposledy Česko švýcarský prezident navštívil v září 2014, tehdy funkci zastával Didier Burkhalter. Se Zemanem se tehdy minul, protože český prezident byl na návštěvě Francie. O dva roky dříve do Prahy přijela prezidentka Eveline Widmerová-Schlumpfová.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts