Ženy prchající před válkou mohou zaplnit pracovní místa vytvořená pandemií

0
232

„Denně teď přicházejí na pobočky desítky lidí, takže zatím vše stíháme. Přece jen jsme krajem, který uprchlická vlna nejméně zatížila. Daleko větší nápor očekáváme příští týden, kdy se začnou uprchlíci přerozdělovat,“ uvedl krajský analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podle něho registruje úřad práce v Olomouckém kraji nyní přes patnáct set volných míst u tří set zaměstnavatelů. „Tyto firmy potvrdily ochotu zaměstnat ukrajinské uprchlíky,“ sdělil Mikšaník.

Řadu nabídek firmy uzpůsobily pro ženy. „Jde například o kuchařky, servírky, pomocné síly do kuchyně, pokojské, šičky, švadleny, uklízečky, zahradnice, prodavačky, aranžérky, hospodyně v domácnosti, ošetřovatelky skotu nebo operátorky do výroby,“ vyjmenoval analytik. 

Dále mají podle něho ženy z Ukrajiny šanci na pracovní umístění ve zdravotnictví a sociálních službách, tedy v oborech, ve kterých vznikla poptávka po nových zaměstnancích v důsledku pandemie koronaviru.

Významná strojírenská firma ZLKL v Lošticích na Mohelnicku už před válkou zaměstnávala na čtyři desítky cizinců, z toho je většina Ukrajinců. 

A další přibírá. „Zajistili jsme pomoc rodinám našich ukrajinských zaměstnanců, za kterými už přijely matky s dětmi. Dorazili také jejich známí. Někteří z těch, kdo utekli před válkou, k nám už nastoupili do práce,“ informovala personalistka ZLKL Martina Brázdilová.

Rychlé zaučení

Podle ní Ukrajinci či Ukrajinky nastupují do pozic, na které se mohou rychle zaučit.

„Jde o práci v provozech lakovna, lisovna, obsluha strojů a zařízení nebo vizuální kontrola. Do těchto profesí nově nastoupilo deset uprchlíků a další ještě budeme nabírat,“ předeslala Brázdilová.

S příjezdem rodinných příslušníků svých ukrajinských zaměstnanců pomáhají také další firmy, například Plastkon v Mikulovicích na Jesenicku.

„Máme čtrnáct ukrajinských zaměstnanců. Přispěli jsme jim na příjezd dalších členů rodiny. Další pracovníky ale nyní nabírat nebudeme, protože máme plný stav,“ řekl majitel Plastkonu Daniel Hama.

Práci nacházejí uprchlíci i v hotelnictví a restauračních službách. Například hotel Central Park Flora se chystá přijmout několik lidí z Ukrajiny.

„Máme už zahraniční pracovníky z Moldávie, teď budeme nabírat pět až šest Ukrajinců,“ oznámil majitel hotelu Milan Bartoň. Jde o zaměstnance do kuchyně, pokojské nebo uklízečky.

V nemocnicích se ukrajinský personál posílí

Na přijímání ukrajinských zaměstnanců se připravují také zdravotnická zařízení, ve kterých už pracují lékaři, sestry i pomocný personál z Ukrajiny.

„Budeme nabírat vesměs zdravotní sestry a lékaře. Ze strany ukrajinských občanů zatím registrujeme zájemce v počtu jednotek, nicméně očekáváme rychlý nárůst zájmu,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher. Kolik chce největší nemocnice v regionu nabrat uprchlíků z Ukrajiny, zatím neupřesnil.

Podobně potvrzují zájem o Ukrajince zdravotnická zařízení provozovaná či vlastněná skupinou AGEL. 

„Už v minulém týdnu jsme nastavili pravidla a možnosti přijímání cizinců z Ukrajiny z pohledu různých pozic. Samozřejmě primárně nabízíme zaměstnance ve zdravotnických profesích. Jsme připraveni ale i na přijetí nezdravotníků na úklid, práce v kuchyních a další. Co se týká počtů, mělo by jít v našich jednotlivých zařízeních v kraji o jednotky pracovníků,“ vyčíslil mluvčí skupiny AGEL Adam Knesl.

S Ukrajinci mají zkušenost

Pracovní sílu z Ukrajiny chtějí využít také zemědělci. Společnost Zeltr sídlící v Troubkách nad Bečvou na Přerovsku, která pěstuje zeleninu, zaměstnává Ukrajince už od roku 1995. 

„Máme s nimi dobré zkušenosti. V současnosti jich máme čtyřicet. Také proto jsme neváhali a poskytli naše ubytovací kapacity pro potřeby ukrajinských uprchlíků,“ sdělil agronom společnosti Petr Raška.

Na ubytovnách Zeltru jsou už desítky lidí prchajících před válkou, především žen a dětí. „Na pěstební práce a na sklizeň zaměstnáme dvacet až třicet Ukrajinek,“ doplnil Raška.

Ukrajinci mohou najít v budoucnu práci v nové pobočce internetového obchodu Amazon v Kojetíně na Přerovsku. Internetový gigant je však nebude přijímat přednostně.

„Pokud se budou ucházet o zaměstnání a splní vše potřebné, budou mít při náboru stejnou pozici jako čeští uchazeči,“ ujistil mluvčí Amazonu Noah Zyla.

Podle něho není možné říct, kolik Ukrajinců nakonec do Amazonu nastoupí.

„V současné době nabíráme kvalifikované specialisty. Teprve v další vlně budeme brát další lidi. Říct, kolik z nich bude Ukrajinců, je nyní předčasné,“ vysvětlil.

Oborem, ve kterém bude příležitostí málo, je stavebnictví. Mezi uprchlíky jsou totiž ve velké převaze ženy.

„Potřebovali bychom přibližně dvacet stavebních dělníků. Ukrajinské ženy bohužel takové práce nezastanou. Sháníme už stavební dělníky dokonce až v Severní Makedonii,“ svěřil se šéf prostějovské stavební firmy Pozemstav Milan Grmela.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno