Židovský redaktor pronikl kvůli reportáži do Mekky. Omluvil se on i televize

„Mekka je posvátné město islámu a kolem jsou sofistikované kamery, které mají zabránit tomu, aby se na její území dostal nemuslim. Gil Tamari se jako první izraelský reportér dokázal do tohoto města dostat,“ napsala na Twitteru televize Channel 13, když avizovala svou „jedinečnou reportáž“. Tu odvysílala v pondělí večer a označila ji za „úspěch žurnalistiky“.

Mnozí to ale považují za neúctu k muslimských tradicím. „Moji milí přátelé v Izraeli, jeden z vašich reportérů vstoupil do posvátného města Mekka a bez studu tam natáčel. To je jako bych já vstoupil do synagogy a četl tam tóru,“ napsal na Twitteru saúdskoarabský bloger Muhammad Saúd, který je pro normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem.

Novinář Tamari se v úterý za reportáž omluvil. Na Twitteru napsal, že nechtěl nikoho urazit a chtěl jen ukázat „důležitost Mekky a krásu náboženství“. Svou reportáž označil za „velkou žurnalistiku“.

„Myslím, že to byla hloupost, zcela nemístná, cílem bylo jen zvýšit sledovanost,“ řekl Farídž, který je od loňska teprve druhým muslimským ministrem izraelské vlády v historii. „Jaký to mělo smysl? Když jste chtěli reportáž z Mekky, proč jste tam neposlali muslimského novináře? Škody budou veliké,“ dodal s tím, že to neprospěje snahám o normalizaci vztahů Izraele se Saúdskou Arábií.

Izrael se už několik let pokouší o sblížení s arabskými zeměmi ve snaze získat spojence proti svému úhlavnímu nepříteli Íránu. V roce 2020 normalizoval Izrael za zprostředkování Spojených států vztahy s Marokem, Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty (SAE).

Minulý týden po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli a Saúdské Arábii ale země Perského zálivu, jejichž summitu v Džiddě se Biden účastnil, zopakovaly, že podmínkou k normalizaci vztahů je dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts