Zřícenina kláštera v Kuklově si zahrála ve filmu Údolí včel

V turistické oblasti Krumlovsko na úbočí Kleti se rozkládá obec Plešovice. Ta se může pochlubit miniaturním modelem jihočeské vesnice ve stylu selského baroka. Před několika lety ho začal stavět okolo svého zahradního jezírka místní důchodce Jiří Bauer.

Ze začátku však vůbec netoužil po vytvoření turistické atrakce, vedly ho k tomu čistě praktické důvody. První barokní domek postavil jen z přebytečného materiálu a ukryl do něj technické zázemí jezírka.

„Stavěl jsem krb a něco mi zbylo. Tak jsem tím oplácal nádrž na vodu a postupně tvaroval tak, až z toho vznikl model stavení. Pak jsem ještě schoval čerpadlo a vlastně postavil druhou chaloupku,“ vzpomínal v roce 2011 tehdy pětašedesátiletý důchodce v rozhovoru pro MF DNES.

Kam na výlet po kraji

Jihočeská MF DNES v novém seriálu představuje všech devět turistických oblastí na jihu Čech. Láká i do méně známých míst, která však stojí za vidění. Nabízí tipy na zajímavé jedno- či vícedenní výlety.

1. díl: Toulava
2. díl: Písecko-Blatensko
3. díl: Lipensko
4. díl: Českokrumlovsko

V současnosti stojí kolem jezírka deset zmenšených staveb, které Bauer v následujících letech vytvořil. I nadále tak ale činil spíše z dlouhé chvíle a pro pobavení svých přátel než s konkrétním záměrem.

„Když ta první dvě stavení viděli kamarádi, tak říkali: To musíš udělat celou ves. A tak jsme se vsadili o flašku rumu, že do roka postavím v malých Plešovicích ještě menší Plešovice,“ vyprávěl Bauer.

Za pár měsíců pak tedy vytvořil například model hasičárny na přání místních hasičů, zmenšenou hospodu nebo kapličku s oltářem, aby potěšil místní babičky. Poslední budovou, kterou Bauer pro svou vesničku vytvořil, byl obecní úřad.

Krátce po jeho dokončení však zemřel a jeho dílo od té doby pozvolna chátrá. Obec Zlatá Koruna, pod kterou Plešovice spadají, nemá zájem se o miniatury jakkoli starat. Je tak možné, že za pár let už budou k vidění místo selské vesničky jen její chátrající ruiny.

Na Kuklově bývají i svatby

Budete-li pokračovat dále a vydáte se z Plešovic na severozápad, narazíte nedaleko obce Brloh na malou vesničku Kuklov, ve které se nachází zřícenina gotického kláštera z konce 15. století. Ta se proslavila díky známému filmu Františka Vláčila Údolí včel.

Klášter tehdy ale prošel velkou proměnou. Několik měsíců před natáčením na jeho přestavbě pracovaly skupiny místních tesařů a pomocných dělníků, aby zříceninu proměnili ve středověkou tvrz.

„Myslím, že lidé ani nevědí, že se některé scény filmu točily tady. Místa byla velmi dobře zamaskovaná. Z filmu se to nedá lehce poznat,“ poznamenal již dříve starosta Brloha Martin Toman.

Klášter tvoří jen torzo obvodových stěn s vysokými klenutými okny. Chybí mu i střecha a podlahu tvoří trávník. To z areálu činí místo s kouzelnou atmosférou, díky které je využívaný pro svatební obřady.

„Bývá jich tu zhruba dvacet do roka. Snažíme se mít maximálně dvě svatby v jeden den a s místními máme dohodu, že se pořádají jednou za 14 dní,“ doplnil Toman.

Návštěvu zříceniny si lidé mohli zpestřit i hudebním vystoupením – 16. července zde byl jeden z koncertů Dvořákova festivalu. Na Kuklově zahrála část orchestru České filharmonie se svým projektem Česká smyčcová ROCKharmonie. Hudebníci zahráli předělávky známých rockových i metalových hitů.

Prohlídku Plešovic i Kuklova hravě zvládnete při jednom celodenním výletu, který je možné doplnit o prohlídku kláštera ve Zlaté Koruně nebo o zastávku na zřícenině hradu Dívčí kámen.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts