Aktual.: 25.04.2025 06:48
Washington/Rijád – Spojené státy se chystají nabídnout Saúdské Arábii dodávky zbraní za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), přičemž oznámení tohoto návrhu je načasováno na návštěvu prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu plánovanou na květen. Napsala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na šest zdrojů přímo obeznámených s touto záležitostí.
Nabídka zbrojního balíku přichází poté, co se administrativě bývalého prezidenta Joea Bidena nepodařilo završit obranný pakt s Rijádem v rámci širší dohody, která předpokládala též normalizaci vztahů Saúdské Arábie s Izraelem, připomíná Reuters. Bidenův návrh nabízel království přístup k modernějším americkým zbraním výměnou za zastavení nákupů zbraní z Číny a omezení čínských investic v zemi. Reuters se nepodařilo zjistit, zda současný návrh Trumpovy administrativy obsahuje podobné požadavky.
Společnost Lockheed Martin by mohla Saúdské Arábii dodat řadu moderních zbraňových systémů včetně dopravních letadel C-130, uvedly dva zdroje. Podle jednoho zdroje Lockheed rovněž dodá rakety a radary. Významnou roli v balíku dodávek bude hrát také firma RTX, dříve známá jako Raytheon Technologies, a další přední američtí zbrojní dodavatelé jako Boeing, Northrop Grumman a General Atomics, uvedly čtyři zdroje.
Několik vrcholných manažerů zbrojovek uvažuje, že se připojí k Trumpově delegaci na cestě do regionu, uvedly tři zdroje. Všechny zdroje si vzhledem k citlivé povaze záležitosti přály zůstat v anonymitě.
Spojené státy v minulosti dlouhodobě zásobovaly Saúdskou Arábii zbraněmi. Trump ve svém prvním funkčním období vyzdvihoval prodej zbraní do blízkovýchodního království jako přínos pro pracovní místa ve Spojených státech a v roce 2017 navrhl prodeje v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů.
V roce 2018 však byl spuštěn prodej jen za 14,5 miliardy dolarů a Kongres začal tyto obchody zpochybňovat v souvislosti s vraždou saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle amerických zákonů musí všechny významné mezinárodní dohody o prodeji zbraní před jejich podepsáním přezkoumat členové Kongresu.
V roce 2021 za Bidenovy administrativy Kongres uvalil zákaz prodeje útočných zbraní do Saúdské Arábie kvůli vraždě Chášukdžího a také s cílem vyvinout tlak na království, aby ukončilo válku v Jemenu, která si vyžádala obrovské oběti mezi civilním obyvatelstvem.
Už v roce 2022 však začala Bidenova administrativa svůj postoj vůči Saúdské Arábii mírnit s tím, jak ruská invaze na Ukrajinu dopadla na globální dodávky ropy. Zákaz prodeje útočných zbraní Rijádu pak byl zcela zrušen roku 2024, když po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října předchozího roku začal Washington těsněji spolupracovat se Saúdskou Arábií na přípravách plánu pro poválečné Pásmo Gazy.