Aktual.: 26.05.2025 18:00
Praha – Letošní Cenu Olgy Havlové získal zakladatel a předseda spolku Lenox a šéf České federace Powerchair Hockey Lukáš Kroupa. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) lidem, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cena veřejnosti připadla Haně Petrové za podporu zrakově postižených. Výsledky ČTK sdělila mluvčí VDV Tereza Kopelentová. Ceremoniál 31. ročníku udílení ocenění se konal v Míčovně Pražského hradu.
Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové, která se uděluje od roku 1995. Má poukázat na činnost těch, kteří nezištně pracují pro jiné.
„Mám velkou radost, že jsme letos mohli ocenit hned dva silné a inspirativní příběhy. Oba laureáti svou prací a nasazením ukazují, že i přes těžkosti lze být oporou pro druhé,“ uvedla ředitelka VDV Monika Granja.
Kroupa založil a předsedá spolku Lenox, který po republice podporuje lidi s těžkým a kombinovaným tělesným postižením. Zaměřuje se na zájmové aktivity a sport i sociální podnikání či vzdělávání a kulturu. Dlouhodobě se věnuje kolektivnímu sportu Powechair Hockey, tedy florbalu na elektrických vozících. Kroupova organizace podle pořadatelů ukazuje, že i s těžkým znevýhodněním je možné vést aktivní život. Kroupu na ocenění nominovala předsedkyně České federace adaptivních sportů Radka Kučírková.
Od roku 2017 se uděluje také cena veřejnosti. Tentokrát ji získala Hana Petrová, která má od narození těžké zrakové znevýhodnění. Osm let působí ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých ČR, kde pomáhá klientům najít cestu k samostatnému životu. Vytvořila vlastní interaktivní programy pro děti, pořádá besedy a školení, natáčí rozhovory. Snaží se bořit předsudky o životě lidí se zrakovým postižením, uvedla Kopelentová. Podle ní se do on-line hlasování o udělení ceny veřejnosti zapojilo téměř 1000 lidí. Za výjimečnou podporu a spolupráci VDV ocenil dnes mimo jiné pak také organizaci Save Ukraine, sdružení Salet, poradnu Vigvam i několik osobností.
V minulých letech Cenu Olgy Havlové dostali třeba hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil, někdejší právník Národní rady osob se zdravotním postižením Jan Hutař, předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník či zakladatelka sdružení Prosaz Iveta Pešková. První laureátkou byla v roce 1995 zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá.
Večer se slavnostním udílením bývá i vzpomínkou na někdejší první dámu a zakladatelku výboru. Ten se zaměřuje na podporu lidí s handicapem, znevýhodněných studentů, seniorů, osob bez domova i na rozvoj občanské společnosti či paliativní péče. Za 35 let své činnosti rozdělil organizacím a jednotlivcům 984 milionů korun. Pomohl 60.000 lidí v nouzi, upřesnila mluvčí.