Aktual.: 21.07.2025 20:06
Berlín/Londýn – K obraně před ruskými vzdušnými útoky potřebuje Ukrajina podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse pět dalších systémů Patriot. Řekl to podle agentury DPA při videokonferenci kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny, které se také přezdívá ramsteinská skupina. Německo se podle agentury DPA nyní chystá Ukrajině dodat dva z devíti svých systémů protivzdušné obrany Patriot, které později nahradí nákupem z USA. Přispět k dovozu těchto amerických protivzdušných systémů na Ukrajinu chce také Nizozemsko, podrobnosti ale zatím tamní vláda neuvedla. Systémy Patriot chce pomoci financovat i Norsko.
Německo původně plánovalo, že koupí systémy Patriot od Spojených států a následně je předá Ukrajině, aby se mohla bránit před útoky ruských raket a dronů. Za každý systém se chystalo zaplatit miliardu eur (25 miliard Kč). Systémy z USA ale není možné získat okamžitě, proto se Berlín rozhodl, že na Ukrajinu pošle dva ze svých vlastních devíti patriotů. Nahradí je později dvěma systémy koupenými z USA.
Pistorius minulý týden jednal se svým americkým protějškem Petem Hegsethem o nákupu systémů Patriot ze Spojených států. Po jednání vyzval evropské spojence, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu.
Pomoci napadené zemi chce také Nizozemsko. Tamní ministr obrany Ruben Brekelmans řekl, že země „významně přispěje“ na dodávku systémů Patriot. Podrobnosti ale neuvedl a dodal, že detaily sdělí později, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemský list De Telegraaf.
Německo se dlouhodobě pokouší Ukrajině pomoci s obranou proti vzdušným útokům, které na ni už více než tři roky podniká Rusko. Systémy Patriot dokáží sestřelit nepřátelská letadla i balistické rakety. Cíle mohou být ve vzdálenosti až 100 kilometrů a ve výšce do 30 kilometrů. V minulosti Ukrajině systémy Patriot dodaly mimo jiné USA, Německo, Nizozemsko a Rumunsko. Německo Ukrajině darovalo tři systémy, a má jich tak ve svých zásobách nyní jen devět.
Na konci května Německo a Ukrajina také podepsaly memorandum, ve kterém se Berlín zavázal, že bude financovat ukrajinskou výrobu zbraní dlouhého dosahu včetně dronů. „Ničí ruská letadla, drony a rakety na zemi, než mohou představovat nebezpečí pro Ukrajinu, její města a infrastrukturu,“ řekl k tomu dnes Pistorius. „První Německem financované systémy dostanou ukrajinské ozbrojené složky v příštích dnech a budou moci být hned nasazeny,“ dodal.
Norsko chce pomoci financovat systémy Patriot pro Ukrajinu
Norsko chce pomoci s financováním systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Dnes to v Berlíně na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Friedrichem Merzem podle agentury Reuters prohlásil norský premiér Jonas Gahr Störe. Ukrajina vzdoruje od února 2022 ruské invazi a systémy Patriot jí pomáhají odrážet ruské vzdušné útoky na města včetně Kyjeva.
„Norsko je připraveno poskytnout výrazně více finančních prostředků pro ukrajinskou protivzdušnou obranu,“ řekl Störe. „Norsko je připraveno za ni zaplatit,“ uvedl.
Na dotaz novinářů k dodávkám střel pro systémy Patriot odpověděl Störe, že je to hlavní prioritou a že to lze uskutečnit velmi rychle.
Americký prezident Donald Trump před týdnem oznámil, že Spojené státy prodají zemím Severoatlantické aliance zbraně, které následně mohou dodat na Ukrajinu. Na vyzbrojování Ukrajiny financováním amerických zbraní se chtějí mezi jinými podílet Německo, Británie, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko nebo Kanada.