Aktualizace: 20.02.2024 16:51
Kyjev/Tokio – Ukrajina kvůli ruské agresi přišla o 30 procent své ekonomiky, asi pětinu svého území a 3,5 milionu pracovních míst. Více než deset milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy, mnozí uprchli do ciziny. Uvedl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila japonská televize NHK. Šmyhal se při pondělní návštěvě Tokia zúčastnil podpisu desítek memorand týkajících se japonské pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny, která se již téměř dva roky brání ruské agresi.
Šmyhal upozornil také na 8400 kilometrů silnic poškozených za války. Nejkritičtější jsou ale podle premiéra škody na domech. Postiženy byly téměř dva miliony domácností. Jen v Kyjevě a okolí Rusové poškodili více než 29.000 budov, ale pouze tři pětiny byly mezitím opraveny. Z okolí hlavního města se ruské síly stáhly na jaře 2022.
„Japonsko má zkušenosti s obnovou země po velké katastrofě, po zemětřesení, po cunami. Tyto zkušenosti, znalosti a technologie mohou pomoci obnovit naši zemi, naši infrastrukturu, naše domovy, naše podniky, mosty a silnice velmi rychle,“ řekl Šmyhal.
Ukrajina se ruské agresi brání od února 2022. Světová banka minulý týden podle agentury Reuters odhadla, že poválečná obnova Ukrajiny by ke konci loňského roku stála 486 miliard dolarů (asi 11,48 bilionu korun), tedy 2,8násobek objemu ukrajinské ekonomiky v roce 2023. Desetiroční odhad výdajů na obnovu tvoří například ze 17 procent bydlení, z 15 procent doprava a ze 14 procent obchod a průmysl. Finančně, nikoliv vojensky, Ukrajinu ze zahraničních partnerů nejvíce podporuje Evropská unie.
Japonsko podle Kielského institutu pro světové hospodářství (IfW) Ukrajině poskytlo ve finanční a humanitární pomoci od začátku války do letošního ledna 7,4 miliardy eur (asi 188 miliard korun).