Aktual.: 24.06.2026 18:01
Lausanne – Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vytvoří zvláštní fond, ze kterého bude sportovcům vyplácet za účast na olympijských hrách prémii 10.000 dolarů (asi 214.000 korun). Jako první si o grant budou moci zažádat účastníci letošních zimních her v Miláně a Cortině d’Ampezzo. Oznámením projektu, který dnes na zasedání v Lausanne MOV schválil, překvapil předseda komise sportovců MOV a někdejší hvězdný basketbalista Pau Gasol.
MOV se o své příjmy podělí přímo se sportovci poprvé ve své 132 let dlouhé historii. Za tímto účelem bude zřízen fond, do něhož bude vloženo 140 milionů dolarů.
O grant si budou moci zažádat všichni olympionici, pokud neporušili antidopingové předpisy, Etický kodex MOV, podmínky účasti či Olympijskou chartu. MOV chce do konce roku doladit proces podání žádosti a schválení grantu, aby mohl být celý projekt spuštěn a sportovci mohli inkasovat první platby v roce 2027.
MOV tak zareagoval na sílící volání po vyplácení finančních odměn za úspěchy na olympijských hrách. S prémiemi za olympijské zlato začala Světová atletika, která jako první vyplácela 50.000 dolarů vítězům z her v Paříži 2024.
Podle Gasola ale nebudou granty jen odměnou za úspěch. „Nejsou to žádné prize money. Bude to ocenění cesty a odhodlání potřebného k tomu, aby se člověk stal olympionikem,“ řekla někdejší hvězda NBA. Podle vyjádření MOV je grant určen na podporu sportovní kariéry nebo pomoc při přechodu k profesní kariéře po skončení té sportovní.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}











