Aktual.: 24.06.2026 19:14
Berlín – Pět velkých evropských členů Severoatlantické aliance se dnes na schůzce v Berlíně shodlo na další podpoře bránící se Ukrajiny i na posílení evropského pilíře NATO. Po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, britským premiérem Keirem Starmerem, italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a polským premiérem Donaldem Tuskem to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Pětice zemí se podle něj shodla také na tom, že vítají rámcovou dohodu Spojených států a Íránu o ukončení války a jsou připraveny přispět k uklidnění situace v Hormuzském průlivu.
Čtyři předsedové vlád a prezident se setkali v německé metropoli dva týdny před summitem NATO, který se uskuteční 7. a 8. července v Ankaře. Cílem bylo vzájemně koordinovat pozice. On-line se k nim připojil také generální tajemník NATO Mark Rutte, který je nyní ve Washingtonu a později se setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Podle Merze se účastníci jednání shodli, že jim záleží na silné alianci, kterou ale chtějí zároveň obnovit. Cílem je mimo jiné posílit její evropský pilíř. Na této cestě chtějí země podle Merze postupovat společně, „národní sólové akce vedou na scestí“. Merz zdůraznil, že úsilí o spolupráci na posilování obranyschopnosti v případě Německa souvisí mimo jiné s jeho historií. „Naši sousedé se musí cítit bezpečněji, když Německo posiluje,“ řekl.
Německý kancléř avizoval, že evropská pětka bude chtít na summitu v Ankaře „vyslat silný signál“ a přislíbit další finanční podporu Ukrajině, která se už více než čtyři roky brání ruské invazi. Vzkaz adresovaný Rusku je podle kancléře jasný: „Ukrajina zůstává silná, podpora Evropy neochabuje“.
Výslovně Merz po jednání ocenil také rámcovou dohodu, kterou dosáhly Spojené státy s Íránem. Pětka evropských politiků podle něj podporuje i další jednání Washingtonu s Teheránem o ukončení konfliktu na Blízkém východě, který USA a Izrael rozpoutaly v únoru útokem na Írán.
Merz, Macron, Meloniová i Tusk ve svých prohlášeních ocenili britského premiéra Starmera, který toho podle nich mnoho udělal pro evropskou bezpečnost. Starmer v pondělí oznámil svůj odchod z funkce předsedy britské vlády, v jejímž čele byl dva roky. Merz rovněž řekl, že o výsledcích dnešní schůzky v Berlíně bude následně hovořit s americkým prezidentem Trumpem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jehož země bude za dva týdny summit NATO hostit. Na loňské vrcholné schůzce aliance v Haagu se členské státy zavázaly, že budou na obranu přímo vydávat 3,5 procenta hrubého domácího produktu do roku 2035.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}











