Aktualizace: 14.03.2024 13:36
Praha – Česko a Filipíny mají blízká stanoviska nejen ve vztahu k vzájemné spolupráci, ale i v hodnocení mezinárodní bezpečnostní situace. Po dnešním jednání s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším v Praze to řekl jeho český protějšek Petr Pavel. Země mohou podle Marcose rozšířit spolupráci v obchodě, investicích, zemědělství, energetice, letectví, obraně nebo kybernetické bezpečnosti.
Podle Pavla Filipíny v brzké době navštíví ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s podnikatelskou delegací. České firmy zabývající se průmyslovou či obrannou výrobou nebo působící v zemědělství, vědě, technice či energetice mají podle hlavy státu zájem navázat konkrétní spolupráci s filipínskými podniky.
Marcos se dnes sejde také s premiérem Petrem Fialou (ODS), se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). V pátek společně s Pavlem zahájí Česko-filipínské obchodní fórum v Černínském paláci. Návštěva ČR navazuje na Macrosovu návštěvu Německa.
Krátce před tiskovou konferencí také podepsali společné komuniké o ustavení mechanismu konzultací v oblasti práce mezi českým ministerstvem práce a sociálních věcí a filipínským ministerstvem pro přistěhovalecké zaměstnance náměstci ministrů obou zemí, za český úřad Zuzana Freitas Lopesová (Piráti).
Pavel připomněl, že Česko se potýká s nedostatkem pracovních sil a Filipíny jsou jednou z prioritních zemí, z níž do ČR přichází pracovní síla. Filipínská strana má podle českého prezidenta zájem na dalším zvyšování kvalifikace pracovníků, obě země pracují na právním a administrativním mechanismu, který by fungování pracovníků v Česku usnadnil a zároveň jim vytvořil stejné podmínky jako všem ostatním.
V prosinci česká vláda schválila nařízení, díky kterému se od května v případě Filipín z o 5000 na 10.300 zvýší limit pro žádosti o víza k pobytu za účelem podnikání.
Pavel: Česko podporuje nároky Filipín v Jihočínském moři
Česko je plně na straně Filipín, pokud jde o nárok země na volnost pohybu zboží, ale i námořní dopravy v Jihočínském moři. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s filipínským protějškem Marcosem mladším to řekl Pavel. Jedná se podle něj o princip, který zaručuje nejen regionální, ale i globální stabilitu.
V oblasti Jihočínského moře se v poslední době stávají časté potyčky mezi čínskými a filipínskými loděmi. Čína si nárokuje prakticky celé moře včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej.
Jihočínské moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy. Stálý rozhodčí soud v Haagu v roce 2016 rozhodl, že velká část nároků, které vznáší Čína, je neopodstatněná. Peking však rozhodnutí odmítá uznat a dodržovat.
„Jsme v tomto ohledu plně na straně Filipín, pokud jde o jejich nárok na volnost pohybu zboží, ale i námořní dopravy,“ řekl Pavel. Oblastí podle něj prochází velké procento světového obchodu. „Jakékoli narušení těchto tras bude v Evropě okamžitě cítit nejen nedostatkem zboží, ale i nárůstem cen celé řady komodit,“ dodal prezident.
Podle Marcose Česko a Filipíny sdílejí stejné hodnoty, které se týkají dodržování mezinárodního práva. „Chceme zachovat mír v Jihočínském moři,“ řekl. Také podle filipínské hlavy státu je to v zájmu bezpečného provozu plavidel, které uskutečňují mezinárodní obchodní výměny.
Prezidenti jednali i o možné spolupráci v obranném průmyslu. Filipínské ozbrojené složky se podle Marcose nyní modernizují, je potřeba uskutečnit hodně nákupů. Česká republika vždy byla a je důležitým partnerem v této oblasti, řekl Marcos. Podle Pavla má Česko co nabídnout, ať se to týká letecké, nebo pozemní techniky. „Vidíme ale potenciál i ve spolupráci v kybernetické obraně a ve využívání a rozvoji nových technologií,“ dodal.
Marcos se dnes sejde také s premiérem Petrem Fialou (ODS), se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). V pátek společně s Pavlem zahájí Česko-filipínské obchodní fórum v Černínském paláci. Návštěva ČR navazuje na Marcosovu návštěvu Německa.