Aktualizace: 6.03.2024 16:18
Praha – Některé firmy podle Asociace bezpečných prodejních automatů (ABPA) zvažují kvůli zákazu produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC-O a THCP právní kroky. Její předseda Vojtěch Ulman to dnes sdělil na dotaz ČTK. Škody odhaduje na více než 100 milionů korun. Vedle automatů se nyní zakázané produkty prodávaly i v kamenných prodejnách nebo přes internet. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřeje Jakoba není možné žalovat stát o náhradu škody.
Vláda se rozhodla trojici kanabinoidů zakázat v polovině února poté, co se objevily případy intoxikovaných dětí v nemocnicích, zákaz vešel v platnost dnes. Právě riziko, že by prodejci žádali po státu náhradu škody, bylo jedním z argumentů, proč stát postupoval formou zařazení látek na seznam zakázaných v zákoně o návykových látkách. Druhá navrhovaná možnost vydání opatření obecné povahy Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí možnost odškodnění připouštěla.
„Situace je stále velmi čerstvá, shromažďujeme nyní podklady od našich členů o škodách, nákladech a komplikacích spojených se zákazem. Sklady se likvidují od pátku a škody jsou velké, určitě je to přes sto milionů korun,“ sdělil ČTK za prodejce Ulman.
Firmy už od poloviny února nasadily výprodejové slevy, aby se zásob zbavily. Tehdy Ulman uvedl, že členové asociace před zvažovaným zákazem přestali prodávat HHC cukrovinky a v automatech nemohou nakupovat děti.
„V tomto případě není možnost žalovat stát o náhradu škody, náklady dopadů legislativních opatření nese vždy ten, na koho dopadají. Problematika případných kompenzací tak není aktuální,“ sdělil ČTK mluvčí MZd. Některé obchody už začaly prodávat látky s jiným názvem, ale podobným složením. MZd je podle Jakoba připraveno je na seznam zakázaných také zařadit.
Zákaz tří původních látek bude platit do 1. ledna 2025, pak by ho měla nahradit novela zavádějící novou kategorii s regulovaných prodejem. „Dlouhodobě podporujeme co nejrychlejší přijetí novely o návykových látkách, která do právního řádu přinese takzvané psychomodulační látky,“ uvedl dříve Ulman. Novela by podle návrhu měla zakázat prodej mladším 18 let a v podobě připomínající potraviny.
Podle šéfa protidrogové centrály probíhají desítky kontrol zákazu HHC
Inspekce a policisté právě provádějí po Česku desítky kontrol dodržování zákazu HHC a dalších konopných látek, který platí ode dneška. Policie přistupuje k řešení případů stejně jako u jiných zakázaných látek. Mezidobí s mírnějším přístupem není. ČTK a Právu to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Nakládání se zakázanými látkami či držení většího než malého množství pro vlastní potřebu je trestné. Malé množství pro vlastní potřebu u HHC je podle šéfa centrály nejvýš deset gramů s účinnou látkou do jednoho gramu, tedy jako u konopí.
„Budeme k tomu přistupovat jako k jiným látkám, které jsou zařazeny na seznamu (zakázaných návykových látek). S tou výjimkou, že u držení malých množství pro vlastní potřebu se budeme přidržovat teorému, který je spojen s THC a konopím, to znamená deseti objemovými gramy a jedním gramem účinné látky v tomto objemu,“ uvedl Frydrych. Podle něj policie dostala pokyny s doporučeným postupem začátkem minulého týdne.
O zařazení HHC, HHC-acetátu, HHC-O a THCP na seznam zakázaných látek rozhodla vláda v únoru. Zákaz prodeje platí ode dneška, kontroluje ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
„Domluvili jsme se s ostatními kontrolními a regulačními orgány, že v rámci svých kompetencí budou provádět kontroly, směřující k ujištění se, že je dodržován zákaz. Pokud Státní zemědělská a potravinářská inspekce a hygienická služba narazí v rámci svých kontrol na výskyt látky v kamenných provozovnách, jejich zázemí a skladech, automatech, volají policii… Podle mých informací se to děje aktuálně v několika desítkách případů v republice,“ uvedl Frydrych. Dodal, že policie reaguje i na hlášení lidí. Podle šéfa centrály „stovky kontrolorů po republice kontrolují stovky prodejen“ a akce není mimořádná.
Držení malého množství pro vlastní potřebu je ode dneška přestupek, hrozí pokuta až 15.000 korun. Mít větší množství je pak trestné, hrozí vězení. Trestné je i jiné nakládání jako dovoz, vývoz, prodej či přechovávání látek. „Žádné mezidobí (s mírnějším přístupem) není. Trestní právo žádnou benevolenci nezná,“ řekl šéf centrály. Podle něj centrála před dvěma týdny ministerstvu zdravotnictví navrhla zákaz dalších 11 konopných látek.
Podle vlády má být zákaz dočasný. Od ledna by měl platit zákon s regulací takzvaných psychomodulačních látek, mezi které by pak mělo patřit i HHC. Prodej by byl možný za stanovených podmínek jen v kamenných prodejnách, výrobky by nemohly pořídit děti.
Policie zajistila ve večerce na Mladoboleslavsku produkty s možným obsahem HHC
Policie dnes v jedné z večerek na Mladoboleslavsku zajistila produkty, které mohly obsahovat návykovou látku HHC. Oznámení obdrželi policisté od inspektora Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Přítomnost a množství zakázané látky má určit odborná expertiza, informovala ČTK mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.
„V rámci kontrol jsme byli zatím v jednom případě kontaktováni prostřednictvím linky 158 přímo inspektorem SZPI, který oznamoval možné podezření prodeje produktů s touto zakázanou látkou. Jednalo se o jednu provozovnu (večerku) na Mladoboleslavsku. Na místo přijela výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování z Mladé Boleslavi, která produkty zajistila,“ uvedla Suchánková. Přítomnost a množství zakázané látky HHC v produktech má podle ní určit odborná expertiza.
Kontroly dodržování zákazu prodeje mohou provádět také pracovníci hygieny. Středočeští hygienici začnou s kontrolami v nejbližší době, uvedla dnes na dotaz ČTK ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Libuše Polanská. „Kontroly výrobků budou součástí naší běžné plánované kontrolní činnosti. Zaměříme se na provozovny s prodejem elektronických cigaret a náplní do nich, bylinných výrobků určených ke kouření a s prodejem kosmetických prostředků,“ doplnila Polanská.