Aktualizace: 5.02.2024 16:57
Rijád – Do saúdskoarabského Rijádu dnes přiletěl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Zahajuje tam svou už pátou cestu po Blízkém východě od začátku války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Média soudí, že ministra čekají složitá jednání o navrhovaném příměří v Pásmu Gazy i budoucnosti Palestiny, normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií nebo o eskalaci bojů ve světle dalších očekávaných amerických úderů na proíránské milice na Blízkém východě.
Spojené státy se jako hlavní diplomatický partner Izraele společně s Egyptem a Katarem silně angažují ve zprostředkování jednání s Hamásem, který ovšem ve shodě s EU pokládají za teroristickou organizaci. Vyjednavači minulý týden zástupcům Hamásu představili návrh dohody o novém příměří v Pásmu Gazy. Klid zbraní by měl podle návrhu být výrazně delší než ten z loňského listopadu a na svobodu by se při něm mohlo dostat všech zhruba 130 zbývajících izraelských rukojmí, které islamistické organizace v Pásmu Gazy drží.
Osud dohody, ke které se Hamás zatím nevyjádřil, je nicméně zatím nejistý. Hamás požaduje ukončení izraelské ofenzivy a úplné stažení izraelských vojsk. Naproti tomu izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že Izrael své jednotky z Pásma Gazy v žádném případě nestáhne ani nepropustí požadované tisíce palestinských vězňů. Zopakoval také, že Izrael válku neukončí, dokud nedosáhne všech vytyčených cílů, mezi které mimo jiné patří zničení Hamásu a zajištění, že organizace nebude moci znovu opakovat krvavé útoky, jež v Izraeli spáchala loni v říjnu, a které současnou válku rozpoutaly.
„Všeobecně se předpokládá, že Blinken bude chtít na Netanjahua vyvinout značný tlak, aby nebyl ohledně Gazy tak neústupný,“ soudí stanice Al-Džazíra.
Washington a Jeruzalém se značně liší v představách o poválečné budoucnosti Pásma Gazy. Zatímco USA vyjadřují podporu vzniku samostatné Palestiny, jemuž bude vládnout reformovaná palestinská samospráva, současný izraelský kabinet jej odmítá.
„Když se nám podaří (dojednat) humanitární příměří, chceme se rychle dostat do pozice, kdy budeme jednat o možných scénářích ‚dne poté‘,“ cituje agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele, který se vyjadřoval k budoucnosti Pásma Gazy.
„Chceme, aby válka skončila, chceme se vrátit domů. To je vše, co si v tuhle chvíli přejeme,“ řekl Reuters 35letý otec, jeden z vysídlených Palestinců ukrývajících se s rodinou v budově školy před válkou v Pásmu Gazy. „Celý den jen posloucháme zprávy na malém rádiu a hledáme naději ve zprávách na internetu. Doufáme, že Blinken řekne Netanjahuovi, že dost je dost. A že naši (zástupci) rozhodnou v nejlepším zájmu našich lidí,“ dodal muž s odkazem na představitele Hamásu.
Kromě příměří a zlepšení diplomatické pozice Izraele vůči Saúdské Arábii bude šéf americké diplomacie velmi pravděpodobně jednat také o regionální eskalaci bojů. USA a Británie o víkendu opět útočily na cíle spojené s húsijskými povstalci v Jemenu, kteří v posledních týdnech ohrožují obchodní plavidla v Rudém moři, a Spojené státy rozsáhlým bombardováním odpověděly na smrtelný útok proti svým vojákům ze strany proíránských milic.
V Rijádu čeká Blinkena jednání s korunním princem Muhammadem bin Salmánem a ministrem zahraničí Fajsalem bin Farhánem. V dalších dnech navštíví americký ministr také Izrael, Západní břeh Jordánu, Egypt a Katar.