Aktual.: 16.10.2024 12:15
Praha – Ceny průmyslových výrobců v Česku rostou v meziročním srovnání šest měsíců v řadě, v září růst zpomalil na 0,6 procenta. Naopak ceny v zemědělství 17 měsíců klesají, v září to bylo o 0,2 procenta. Ceny stavebních prací byly v září meziročně vyšší o 1,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj cen v zemědělství ukazuje podle analytiků na konec zlevňování potravin.
V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu klesly o 0,2 procenta a v zemědělství stouply o 2,1 procenta. Ve stavebnictví byly ceny proti srpnu vyšší o 0,4 procenta a ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně vzrostly o 1,3 procenta.
Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily meziroční růst ze srpnových 1,1 procenta. V září meziročně stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o pět procent, motorových vozidel, přívěsů a návěsů o téměř tři procenta a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 4,7 procenta. Naopak nižší byly zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků.
„Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly ceny výrobků investiční povahy o 2,8 procenta. Snížily se ceny meziproduktů o 0,9 procenta a energií o 0,1 procenta. Ceny průmyslových výrobců bez energií byly meziročně vyšší o 0,9 procenta,“ uvedli statistici.
V zemědělství ceny v září zpomalily meziroční pokles ze srpnových 0,5 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly o 2,9 procenta. Brambory zlevnily o víc než pětinu a obiloviny zhruba o šest procent. Naopak ovoce zdražilo téměř o třetinu a o asi pět procent stoupla cena olejnin. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 4,1 procenta. Ceny skotu se zvýšily o 8,9 procenta a mléka o 13,8 procenta. Naopak zhruba o desetinu zlevnily vejce a drůbež, ceny prasat pak klesly o 8,8 procenta.
Ceny stavebních prací zrychlily meziroční růst na 1,9 procenta ze srpnových 1,7 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně nezměnily, stejně jako v srpnu.
Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,4 procenta, stejně jako v srpnu. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o téměř deset procent, stejně jako ceny za služby v oblasti zaměstnání. Ceny za služby v oblasti nemovitostí stouply asi o osm procent a za právní a účetnické služby o necelých pět procent. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,9 procenta, stejně jako v srpnu.
Analytici: Vývoj cen v zemědělství ukazuje na konec zlevňování potravin
Vývoj zemědělských cen ukazuje, že doba zlevňování potravin skončila. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK při hodnocení dnes zveřejněného indexu cen výrobců. Podle něj zemědělské ceny meziročně klesly o 0,2 procenta, tempo poklesu se ale proti předchozím měsícům výrazně snížilo. Ceny potravin v září přestaly klesat a poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly, podle Českého statistického úřadu se zvýšily o 0,6 procenta. Ceny v průmyslu podle analytiků stagnují a nepředstavují riziko pro růst spotřebitelské inflace.
„V meziročním srovnání mírně zpomalilo tempo snižování cen z 0,5 procenta v srpnu na současných 0,2 procenta. Je tak zřejmé, že prostor pro další zlevňování v oblasti potravin se postupně vyčerpává. Ostatně to jsme zaznamenali v datech o spotřebitelské inflaci za září, kdy zákazníci poprvé od loňského listopadu museli vytáhnout (za potraviny) meziročně více peněz ze svých peněženek,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Na zpomalení tempa poklesu cen v zemědělství upozornil i hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „V zemědělství už v podstatě skončilo zlevňování v důsledku zrychlení růstu cen části živočišné produkce, konkrétně mléka a masa. To se už následně propisuje i ve zvyšování cen v části potravinářského průmyslu, a dochází proto i ke zdražování mléčných výrobků,“ uvedl. „Skončila doba zlevňování potravin, a že při úvahách o dalším vývoji spotřebitelské inflace začnou sehrávat mnohem podstatnější roli než doposud,“ dodal Dufek.
Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 0,6 procenta. „Ani zářijový výsledek nezměnil trend vývoje cen v oblasti průmyslu. Ty se nadále pohybují velmi umírněně a za celý rok předpokládáme jejich růst o necelé jedno procento,“ uvedl Kron. Vidí ale riziko ve vývoji na Blízkém východě, který by mohl vést k růstu cen komodit, což by se projevilo ve zdražení průmyslové produkce.
Také hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil považuje vývoj průmyslových cen za utlumený. „Pravděpodobným dalším vývojem bude střednědobá cenová stagnace, kdy se výrobní inflace bude pohybovat v okolí jednoho procenta. Umírněný tak podle nás zůstane i růst cen spotřebitelského zboží a žádné inflační riziko z tohoto směru v dohledné době neočekáváme,“ uvedl.
Hradil ale zároveň upozornil, že od začátku pandemie covidu-19 ceny průmyslových výrobců výrazně vzrostly. „Za uplynulé čtyři roky ovšem výrobní inflace v souhrnu dosáhla dramatických 40 procent. Cenová hladina v průmyslu se evidentně na těchto zvýšených hodnotách ustálila a návrat k předkrizovému normálu očekávat nelze,“ uzavřel.