Aktualizace: 8.07.2024 09:56
Praha – Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční pokles na 3,2 procenta z dubnových 0,4 procenta, meziměsíčně byla nižší o 2,2 procenta. Meziroční pokles stavební výroby zrychlil na 6,8 procenta, inženýrské stavitelství oslabilo o 6,3 procenta a pozemní o 7,1 procenta. Zahraniční obchod ČR skončil v květnu v přebytku 13,6 miliardy Kč, meziročně byl vyšší o 4,4 miliardy Kč. Kladně ho ovlivnil obchod s elektrickými zařízeními. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Průmysl v květnu meziročně klesl o 3,2 procenta, hlavně kvůli výrobě aut
Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční pokles na 3,2 procenta, v dubnu se snížila o 0,4 procenta. Hlavním důvodem byla nižší výroba motorových vozidel. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu nižší o 2,2 procenta. Hodnota nových zakázek oproti loňskému květnu vzrostla o 0,8 procenta.
„Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak se v květnu dařilo výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, oživení zaznamenal i potravinářský průmysl či výroba nápojů. Meziročně o sedm procent vzrostla i výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu, a to zejména vlivem nízké srovnávací základny.
Výroba motorových vozidel klesla v meziročním srovnání o sedm procent. O čtvrtinu se snížila produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, tento pokles podle statistiků ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňského května a také dostatek zakázek z minulých měsíců. O zhruba desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Hodnota nových zakázek v květnu meziročně vzrostla o 0,8 procenta, přičemž dynamika nových zakázek ze zahraničí i tuzemských zakázek byla stejná. Ve srovnání s dubnem byla hodnota nových zakázek nižší o tři procenta.
„Hodnotě nových průmyslových zakázek do černých čísel nejvíce pomohla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Po loňském slabším roce dochází k oživení poptávky a oproti loňskému květnu se v tomto odvětví hodnota nových zakázek zvýšila o čtvrtinu. Zakázky přibyly i ve výrobě motorových vozidel a v chemickém průmyslu,“ konstatovala Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Pokles hodnoty nových zakázek zaznamenala výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba elektrických zařízení a výroba strojů a zařízení. Pokračoval i pokles poptávky ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu meziročně snížil o dvě procenta.
Meziroční pokles stavební výroby v květnu zrychlil na 6,8 procenta
Meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení letos v květnu zrychlil na 6,8 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se produkce oproti loňskému květnu snížila o 6,3 procenta. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, výroba klesla o 7,1 procenta.
„V květnu bylo dokončeno 2905 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 2,1 procenta. K tomuto poklesu přispěly kategorie konverzí bytových domů a nebytových budov, zatímco nových rodinných a bytových domů bylo dokončeno více,“ uvedla Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Stavět se v květnu začalo 2819 bytů, což je o 18,2 procenta méně než loni.
Snížila se také hodnota staveb. U všech staveb, na které bylo v květnu v zemi vydáno stavební povolení, dosáhla 52,5 miliardy korun, tedy o 9,2 procenta meziročně méně.
Stavební výroba v Česku letos meziročně stoupla pouze v únoru, v ostatních měsících klesala. Loni se meziročně snižovala po většinu roku, růst zaznamenal ČSÚ u stavebnictví jen v lednu a září.
Zahraniční obchod ČR vykázal v květnu přebytek 13,6 miliardy Kč, meziročně byl vyšší
Zahraniční obchod ČR skončil v květnu v přebytku 13,6 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 4,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními. Naopak negativní vliv mělo mimo jiné obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Bilance prvních pěti měsíců letošního roku skončila v přebytku a dohromady přesáhla celkovou bilanci loňského roku.
„Z hlediska vývozu a dovozu kromě tradičního obchodu s motorovými vozidly vzrostl v květnu nejvíce vývoz i dovoz počítačů, elektronických a optických přístrojů, naopak větší poklesy na obou stranách obchodu se projevily u elektrických zařízení a strojů a zařízení,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Vývoz meziročně stoupl o 1,2 procenta na 388,4 miliardy korun, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozím roce, tedy 374,8 miliardy korun. Letošní květen měl stejný počet pracovních dní jako loňský. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění vývoz i dovoz klesly, o 3,2 procenta a 2,1 procenta.
Obchod s elektrickými zařízeními, který zlepšil celkovou bilanci, se meziročně zlepšil o 6,4 miliardy korun. Výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil také o čtyři miliardy korun nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a kladné saldo obchodu s motorovými vozidly, které vzrostlo o 2,7 miliardy korun.
Obchod a počítači a dalšími elektronickými přístroji naopak vykázal o 5,2 miliardy korun vyšší deficit. U obchodu s rafinovanými ropnými produkty stoupl deficit o 4,1 miliardy a se základními kovy o 1,8 miliardy korun.
U obchodování se státy Evropské unie se přebytek meziročně zvýšil o 2,2 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo unii klesl o 1,8 miliardy korun.