Aktual.: 10.07.2025 14:10
Praha – Stát by mohl v budoucnu přijímat darem i majetek nejasného původu, pokud dodrží podmínky transparentnosti a zajistí náhradu škody způsobené související trestnou činností. Tento návrh možné právní úpravy zmínila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) ve zprávě, která shrnuje dosavadní zjištění v bitcoinové kauze. K dobrovolnému plnění ve prospěch státu by podle ní mohly v odůvodněných případech přihlédnout soudy, a to uložením mírnějšího trestu, případně trestu pod zákonnou sazbou. Pachatele by to motivovalo k tomu, aby se aktivně podíleli na odčinění škod. Decroix ve své zprávě dále uvedla, že požádala prezidenta Petra Pavla, aby pověřil Nejvyšší kontrolní úřad provedením kontroly postupu ministerstva spravedlnosti v bitcoinové kauze.
„Bitcoinový dar poukázal na systémový nedostatek, kdy stát, byť je oprávněn majetek pocházející z trestné činnosti konfiskovat, zabavovat a zajišťovat, není oprávněn jej ani v případě, že jsou tu pouze pochybnosti o původu majetku, konsenzuálně přijmout,“ stojí ve zprávě ministryně. Kvůli přijetí miliardového bitcoinového daru od odsouzeného obchodníka s drogami skončil ve funkci ministra předchůdce Decroix Pavel Blažek (ODS).
Bitcoinová kauza podle zprávy ukázala, že stát není systémově připravený nakládat s digitálním majetkem, a chybí právní mechanismy, které by umožňovaly jeho dohodnuté převzetí bez čekání na složité a zdlouhavé soudní řízení. Podobné kauzy budou s rozvojem technologií stále častější, varoval úřad. „V reakci na tuto zkušenost je třeba vážně diskutovat o vytvoření nového právního institutu, který by umožnil předcházet škodám, posilovat právní jistotu a pružně chránit veřejný zájem i důvěru v justici,“ napsal.
Nová úprava by se měla týkat právě těch případů, v nichž bude pochybnost, zda určitá věc je, či není výnosem z trestné činnosti, přičemž její vlastník i stát budou mít společný zájem, aby věc připadla státu. „Předpokladem tohoto postupu bude transparentnost postupu, spravedlivost řešení a dosažení ekonomické výhody pro společnost,“ shrnula zpráva.
Transparentnost lze podle zprávy zajistit jednak zveřejněním záměru státu majetek přijmout, jednak dostatečnou specifikací majetku, aby případní dotčení lidé s právním nárokem k majetku mohli včas vznést své výhrady. Spravedlivost řešení by spočívala v tom, že tito lidé by mohli svá práva uplatnit v zákonem stanovené lhůtě. I po jejím uplynutí by se mohli domáhat náhrady na státu, například v obecné promlčecí lhůtě.
Splnění těchto podmínek by pak podle ministerstva vylučovalo trestnost jednání, které by jinak mohlo naplnit znaky trestného činu praní špinavých peněz, ať už v úmyslné, nebo nedbalostní formě. Součástí právní úpravy by měla být také neodvolatelnost a nepodmíněnost daru.
Autoři zprávy upozornili, že zmíněná úprava není oficiálním a konečným názorem ministerstva, ale jedním z možných úhlů pohledu pro další diskusi. „Ministerstvo se ochotně zhostí role koordinátora takové diskuse, neboť její výsledek může posílit nejenom justici, ale stát jako takový,“ uzavřeli.
Decroix požádala prezidenta, aby pověřil NKÚ kontrolou bitcoinové kauzy
Ministryně Decroix požádala prezidenta Petra Pavla, aby pověřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) provedením kontroly postupu jejího ministerstva v bitcoinové kauze. Vyplývá to z její zprávy ke svému dosavadnímu působení ve funkci. Spolupráce s NKÚ jakožto nezávislou institucí podle ministryně výrazně posílí důvěryhodnost prověření kauzy. Reakci Hradu ČTK zjišťuje.
Prezident má podle ústavy právo zadat NKÚ provedení kontroly. Decroix ho o využití této pravomoci požádala dopisem z 2. července, a to právě v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Kvůli přijetí miliardového bitcoinového daru od odsouzeného obchodníka s drogami rezignoval předchozí ministr Pavel Blažek (ODS).
„Považuji za zásadní, aby nezávislý kontrolní orgán prověřil, zda ministerstvo při přijetí daru a nakládání s ním postupovalo v souladu s právními předpisy, věcně a formálně správně a zda byly všechny úkony hospodárné a účelné. Tato vnější kontrola by měla pomoci identifikovat případná systémová pochybení či rizikové faktory, které se mohly v procesu projevit, a navrhnout opatření k jejich odstranění,“ uvedla ministryně.
Dodala, že ministerstvo je připravené poskytnout NKÚ při kontrole veškerou součinnost v mezích zákona. „Veřejnost tak bude mít jistotu, že nejen orgány činné v trestním řízení, ale i nejvyšší kontrolní orgán dohlédl na to, že stát postupoval řádně a transparentně, případně budou definována pochybení, která je možná do budoucna odstranit,“ uzavřela.
Bitcoinovou kauzou se zabývá policie, Decroix samostatně zkoumá postupy ministerstva při přijetí daru. K jejich objasnění jmenovala koordinátora a zadala také externí audit, který za 3,6 milionu korun včetně DPH provede sdružení Grant Thornton Czech Republic a Grant Thornton Audit. První část prověrky má podle smlouvy odevzdat do konce července, druhou do konce srpna.
Ministryně v aktuální zprávě uvedla, že do konce srpna předloží své první výstupy také koordinátor David Uhlíř, bývalý ústavní soudce a někdejší místopředseda České advokátní komory. „Výsledkem mé činnosti bude stručná zpráva, která popíše proces přijetí daru, upozorní na zjištěná pochybení a navrhne nápravu. Zvláštní pozornost si zaslouží postup státu při odčerpávání nehmotných výnosů trestné činnosti a možné legislativní úpravy,“ vzkázal Uhlíř v dokumentu.
Zadání auditu i jmenování koordinátora kritizovala opozice. Piráti žádali právě to, aby se věcí zabýval NKÚ. Odpůrci tohoto postupu upozorňovali na to, že kontroly úřadu se běžně dějí v delším časovém horizontu. Koncem června Decroix uváděla, že nemá žádné informace o tom, že by úřad ve věci sám podnikal nějaké kroky.