Aktualizace: 2.04.2024 13:44
Praha – Na český trh s nájemními byty, tvořený z většiny investičními byty v držení fyzických osob, stále častěji vstupují developeři a větší investoři. Důvodem je nárůst zájmu o nájemní bydlení zapříčiněný zhoršenou dostupností vlastnického bydlení. Investoři se nejčastěji soustřeďují na výstavbu a koupi takzvaných build to rent projektů (BTR), tedy bytových domů částečně či úplně zařízených a uzpůsobených k pronájmu. Vyplývá to z dat Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), realitně-poradenské společnosti BTR Consulting a zjištění ČTK. Podle odhadů Asociace nájemního bydlení se počet lidí žijících v Česku v nájmu může letos zvýšit o nižší desítky tisíc.
Build to rent jsou bytové domy navržené, postavené a provozované výhradně jako nájemní domy. Lišit se mohou podle míry vybavení bytů – zatímco v některých jsou pouze kuchyňské linky, jiné jsou plně vybaveny veškerým nábytkem a spotřebiči. Plně vybavené byty momentálně podle BTR Consulting v Česku převažují. Nájemné je u nich zpravidla výrazně nadprůměrné a v Praze činilo na konci loňského roku přibližně 542 korun za metr čtvereční, zatímco u běžných bytů to bylo 401 korun.
BTR projekty se staví zejména v Praze. Podle Trend Reportu ARTN a firmy BTR Consulting byly v roce 2018 v hlavním městě celkem dva institucionální nájemní projekty se 484 byty, v roce 2023 bylo těchto nájemných bytů 2404 v 16 projektech. Do dvou let by podle ARTN mělo v Praze vzniknout 500 nových institucionálních nájemných bytů. Institucionální nájemní byty se ale objevují také v Brně.
Nájemní trh z 67 procent podle investiční skupiny Creditas tvoří soukromé pronájmy. Zastoupení institucionálních nájmů se v Česku pohybuje okolo sedmi procent. I navzdory nepoměru ale skupina v loňském roce uvedla na trh 200 plně vybavených nájemných bytů. Do budoucna pak plánuje jejich počet ještě zvýšit, a to hlavně v Praze a Brně. V centru Brna pak připravuje 137 nájemních bytů také developer Crestyl.
Největším institucionálním pronajímatelem bytů v Praze je izraelský developer AFI, který vlastní v Karlíně, Třebešíně a Vysočanech celkem 859 nájemních bytů. V druhé fázi stavby AFI Home Kolbenova na konci března společnost uvedla na trh nových 60 plně zařízených bytů. Každých dalších 60 pak plánuje dokončovat každý měsíc, dohromady by se mělo jednat o 327 bytů. Bytové domy na Kolbenově a v Karlíně jsou podle developera zaplněny z 90 procent. V Karlíně byl loni krom jiného také dokončen na Invalidovně projekt developera Trigema se 140 vybavenými nájemním byty. Dalších 860 společnost připravuje v různých pražských projektech.
Mezi další velké institucionální nájemníky patří například SIKO a Dostupné bydlení České spořitelny, kteří dohromady připravují necelých 1300 nájemních bytů. Svoji pozici na trhu si postupně buduje ale také například katolická církev. Platforma XPlace provozovaná Pražským arcibiskupstvím na začátku letošního února koupila 111 nových nájemných bytů a 521 dalších bytů se koupit chystá.