Aktualizace: 18.03.2024 12:28
Praha – Jsou různé cesty, jak se parazit dostane do lidského těla. Nejčastěji je to kontaminovaná potrava nebo voda, ale existují tací, kteří se dokáží provrtat pokožkou. Poté migrují tělem, krevním oběhem a mohou se dostat až do mozku. Jsou jednotky parazitů, které cílí na mozek primárně, ale je to spíše vzácnost, řekl v rozhovoru s ČTK parazitolog Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.
„Nejznámějším parazitickým onemocněním, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka je spavá nemoc přenášena mouchami tse-tse. V Česku se s ní ale nesetkáme, jde o problém v subsaharské Africe. Světová zdravotnická organizace s tím ale bojuje a těch případů je již poměrně málo,“ uvedl Kuchta.
Jednobuněční parazité se v lidském těle a mozku množí a záleží v kterém mozkovém centru nebo které části jsou, mnohobuněční aktivně prolézají a živí se mozkovou tkání. „Velice známým jednobuněčným parazitem je améba, která se šíří lidským tělem přes nos. Je to velmi vzácné onemocnění, ale když se člověk nakazí, tak velice rychle parazit napadá mozek a pacienta zabije,“ řekl Kuchta.
„Na celém světě bylo zaznamenáno pouze kolem 500 případů. V České republice byla zaznamenána jedna epidemie v Ústí nad Labem v bazénu v 60. letech. Za obklady bazénu byly póry, kde se améby množily,“ dodal.
Z mnohobuněčných parazitů jsou známé tasemnice, které mohou mít larvální stadia v mozku, vznikají tam cysty a ty tlačí na okolní tkáň, což způsobuje zdravotní problémy. Teoreticky se ale podle Kuchty může stát, že parazité v mozku mohou přežívat bez zjevných komplikací u člověka. Ve střední Evropě jsou ale tasemnice nebo hlístice vzácné.
Globálně statisticky nejčastějším parazitickým onemocněním je malárie, která ale nenapadá centrální nervovou soustavu. Přenáší se velice snadno tropickými komáry. V Česku je to pak toxoplazmóza, která ale nepředstavuje téměř žádné riziko, jelikož nedělá žádné zdravotní problémy. Ohrožovat může primárně těhotné ženy a jejich plod, uvedl parazitolog.
„Na většinu parazitóz máme léčbu, která není problémová na nasazení a je poměrně účinná,“ řekl Kuchta. Na internetu se ale podle Kuchty je možné setkat s velkým množstvím podvodníků, kteří prodávají léky a postupy ale bez lékařského ověření a přesvědčují lidi, že mají parazity, což povětšinou není pravda. „Snažíme se proti tomu bojovat, šířit osvětu, píšeme do novin a děláme přednášky, aby důvěřiví lidé nenaletěli,“ dodal.