Praha – Hladiny řek v noci nadále rostly. Nejdramatičtější situace je v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého, rozvodněné řeky dělají problémy také na jihu Čech. Na Prachaticku voda v noci přetekla hráz vodní nádrže Husinec. Radnice v Českém Těšíně na Karvinsku nařídila nad ránem evakuaci centra města a ulice Na Olšinách. Nadále stoupá řeka Opava, ve stejnojmenném městě vyhlásila radnice v sobotu evakuaci sídliště Kateřinky. Krnovská radnice nařídila evakuaci Dolního Kostelce a dalších 13 ulic. Jde o 1000 lidí. V Moravskoslezském kraji bylo podle údajů ze sobotního večera evakuováno asi 3000 lidí. Evakuace hrozí v neděli také v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku či v Rajhradicích a Opatovicích na Brněnsku. Pršet má na severovýchodě země minimálně do pondělí.
Hasiči za poslední tři dny řešili téměř 6000 událostí. Komplikace jsou na silnicích i na železnici. Rozbouřená řeka Bělá odřízla v noci severní cíp Olomouckého kraje. Voda podemlela hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku směrem na Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Česká Ves se zhruba 2500 obyvateli je odříznutá od světa. Povodeň přerušila provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. V Ostravě je uzavřena dálnice D1, kterou zaplavila voda ve Svinově.
Stupeň povodňové aktivity platil ráno na 257 místech. Téměř na třetině z nich byl vyhlášen nejvyšší třetí stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň.
Nepříznivý vývoj očekávají hydrometeorologové nadále na tocích, které odvodňují Jeseníky a také na Ostravsku. Velká voda nadále hrozí v povodí horní a střední Moravy, tocích, jež odvodňují Beskydy a Šumavu a také na Pardubicku. V Praze hladina Vltavy nadále stoupá. Bezprostřední ohrožení hlavního města povodní ale nehrozí.
Hladiny řek jsou na vzestupu od pátečního večera, situace se s pokračujícím deštěm zhoršuje, v posledních hodinách ale řeky s povodňovým stupněm přibývají pomaleji. Třeba v Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu.
Jihomoravský kraj:
Na jižní Moravě přes noc přibylo míst s třetím povodňovým stupněm, který značí ohrožení. Týká se to například Moravy ve Strážnici a Veličky ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, plyne z dat na webech Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Déšť a vítr omezují vlakovou i autobusovou dopravu, což se týká hlavně severní části kraje.
Hladina Moravy ve Strážnici ráno překročila hranici 6,6 metru. Ještě před pár dny byl v korytě jen metr vody. Velička ve Velké nad Veličkou prudce stoupá od dnešních 3:00 a kolem 5:00 se přiblížila hranici extrémní povodně.
Třetí stupeň je také na Svratce v Židlochovicích a Svitavě v Bílovicích nad Svitavou. Očekávané kulminační křivky ale zatím dávají naději, že se oběma místům extrémní povodeň vyhne.
Stupeň ohrožení platí také na Litavě v Brankovicích na Vyškovsku, na Dyji v Podhradí nad Dyjí, pod Novými Mlýny a v Břeclavi-Ladné, stejně jako na Jevišovce v Plavči na Znojemsku a na Malé Hané pod vodní nádrží Opatovice na Vyškovsku.
Počasí od večera komplikuje hromadnou dopravu hlavně na Blanensku a kolem Tišnova a Kuřimi na Brněnsku, důvodem jsou sesuvy svahů a pády stromů v podmáčené půdě. „Počítejte v těchto oblastech s nepravidelností provozu,“ informoval večer Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na svém webu.
Královehradecký kraj
Povodňové stupně byly k 6:00 v Královéhradeckém kraji celkem na 18 místech. Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), platil na osmi místech, a to na Labi na Labské přehradě, ve Vestřevi, pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem, ve Stanovicích, dále na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Úpě v Trutnově a Stěnavě v Meziměstí a Otovicích. Na webu to uvedlo Povodí Labe.
Druhý povodňový stupeň platil ráno na Labi ve Špindlerově Mlýně, na Úpě ve Zliči, na Metuji v Maršově nad Metují a v Krčíně v Novém Městě nad Metují a na Tiché Orlické v Čermné nad Orlicí.
První stupeň byl v 6:00 na Úpě v Horním Maršově, na Metuji v Hronově, na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a Kostelci nad Orlicí a na Labi v Hradci Králové pod soutokem Labe a Orlice, uvedlo Povodí Labe.
V sobotu odpoledne platil povodňový stupeň v kraji na 17 místech, z toho stav ohrožení na sedmi.
Liberecký kraj:
V Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu. Na prvním stupni byly ráno v 5:30 Jizera na Semilsku, Kamenice v Plavech na Jablonecku a potok Jeřice v Mníšku na Liberecku, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Přes den se ale čeká zhoršení, silně pršet by mělo především na severní straně Jizerských hor.
TK po jednání povodňové komise Libereckého kraje:
„To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl v sobotu hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.
Nejvíc za předchozí dva dny napršelo v kraji na horách, na Smědavě v Jizerských horách a na Dvoračkách v Krkonoších už přes 230 milimetrů.
Problémy působil v předchozích dnech i silný vítr, kvůli popadaným stromům byly neprůjezdné některé železniční tratě či uzavřené silnice a omezené jsou i dodávky elektřiny. Pro Českolipsko, Jablonecko a Semilsko kvůli velkému množství poruch na vedení vyhlásila v sobotu večer společnost ČEZ Distribuce kalamitní stav, bez proudu bylo v noci v kraji zhruba 6500 domácností.
Hasiči měli v kraji za dva předchozí dny zhruba 630 výjezdů. Z toho 291 za sobotu a ve 273 případech šlo o technickou pomoc. „Kdy se jedná zejména o odstranění stromů po pádu na elektrické vedení, komunikace, budovy,“ uvedla pro ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Knížková.
V sobotu byla v kraji nejvážnější situace ve Višňové ve Frýdlantském výběžku, která byla od okolního světa odříznutá od rána do večera. Rozvodněná řeka se dostala do tří domů. „Z jednoho objektu bylo potřeba evakuovat dva lidi,“ řekl v sobotu ČTK starosta Višňové Michal Scheidl. Nikdo zranění neutrpěl.
Olomoucký kraj
Extrémního povodňového stupně dosahují dnes ráno toky v Olomouckém kraji na třech místech Jesenicka a Šumperska. Na této velmi nebezpečné úrovni zůstává od sobotní noci hladina řeky Bělé v Mikulovicích, vodního toku Branná v Jindřichově na Šumpersku a Moravy v Raškově na Šumpersku. Naopak hladina Vidnavky ve Vidnavě na Jesenicku klesla dnes v 01:00 na třetí povodňový stupeň. Nejvážnější situace zůstává v severním cípu kraje, kde rozbouřená Bělá odřízla od světa Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Od soboty platí v kraji stav nebezpečí.
V kraji zůstává kvůli záplavám uzavřeno několik silnic včetně silnice první třídy od Jeseníku do Mikulovic, u obce Lipová-lázně či Vápenná voda podemlela silnici. Problémy jsou na silnicích podle dopravních informací policie i kvůli popadaným stromům. Kvůli záplavám jsou uzavřeny některé železniční úseky jako například z Šumperka do Kout nad Desnou, z Bludova na Krnov či z Žulové do Javorníku. I nadále je také přerušen provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Správci železnic řeší také případy popadaných stromů na trati, provoz byl kvůli tomu ráno přerušen v úseku mezi Hranicemi a Hustopečemi nad Bečvou.
Bělá v Mikulovicích před 06:00 dosahovala úrovně 362 centimetrů, stupeň extrémního nebezpečí se vyhlašuje od 334 centimetrů, kterých řeka dosáhla v sobotu odpoledne. Kolem dnešních 05:30 se hladina vyšplhala až na 371 centimetrů. Zvednutí hladiny toku po určité stagnaci potvrdil dnes časně ráno také starosta České Vsi Petr Mudra, kde v noci na dnešek rozbouřená Bělá strhla celou komunikaci I/44. „Jsme odříznuti od světa, protože není jiná příjezdová komunikace. Nedá se k nám dostat od Jeseníku ani z druhé strany, uzavřená je také vedlejší Písečná a Mikulovice,“ řekl dnes ČTK starosta.
Branná v Jindřichově dosahuje nyní podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 263 centimetrů, extrémní stupeň se vyhlašuje od 235 centimetrů, stav je tam zatím setrvalý. Morava v Raškově na Šumpersku je na 372 centimetrech, což je 32 centimetrů nad úrovní vyhlášení extrémní povodně. Hladina zde nepatrně klesla, ve 03:00 dosahovala až 383 centimetrů.
Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, platí v kraji na 14 místech, v sobotu večer jej dosáhla i hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Třetí stupeň se vyhlašuje od úrovně hladiny přesahují čtyři metry, nyní má hladina v Bečvě v tomto místě výšku 441 centimetrů. Na případné povodně se připravují proto i v Přerově, kudy řeka protéká. V Olomouci kvůli dalšímu vzestupu hladiny řeky Moravy nepřetržitě funguje krizový štáb města.
Ústecký kraj
V Ústeckém kraji je Labe na druhém povodňovém stupni a dál stoupá. Pohotovost mají v Litoměřicích, Ústí nad Labem i Děčíně. Jinak jsou řeky v normálu, vyplývá z údajů na webech Povodí Labe a Povodí Ohře.
V Ústí nad Labem budou dnes stavět protipovodňovou stěnu na pravé straně řeky. Očekává se, že Labe bude v krajském městě kulminovat na třetím povodňovém stupni při výšce 780 centimetrů, stěna na Střekově ochrání obyvatele do výšky hladiny devět metrů. Ráno v 6:00 byla hladina Labe v Ústí na 582 centimetrech. Postavené jsou také protipovodňové stěny v Křešicích na Litoměřicku a Děčíně.
V Ústeckém kraji nebyly srážky v předchozích dnech extrémní, napršelo do 60 milimetrů. Větší problémy působil vítr, pro okres Ústí nad Labem vyhlásila ČEZ Distribuce kvůli velkému množství poruch kalamitní stav. V noci bylo bez proudu zhruba 3000 domácností.
Hasiči měli v kraji za pátek a sobotu přes 800 výjezdů, většinou to bylo k popadaným stromům a větvím. V sobotu zachraňovali také u Hrobců na Litoměřicku sedm lidí, kterým se na Labi rozbil motorový člun. Dostali se na ostrůvek a už nemohli zpátky.
Kraj Vysočina
Na Vysočině je třetí povodňový stupeň, ohrožení, na pěti řekách, počet se od soboty zvýšil. Kromě Svratky v Dalečíně, Želetavky v Jemnici a Želivky v Želivě stouply hladiny na třetí stupeň na Sázavě v Havlíčkově Brodě – Pohledských Dvořácích a na Doubravě v Bílku. Hasiči v noci na dnešek kvůli větru odklízeli mnoho spadlých stromů, podle údajů na jejich webu měli od sobotního večera kvůli počasí okolo 150 výjezdů.
Na Sázavě platí druhý povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou, obci Sázava, Chlístově a Světlé nad Sázavou. Stejný stupeň je i na řece Jihlavě v Ptáčově a Bransouzích, Svratce ve Víru, na Rokytné, Chrudimce a na Borovském potoce ve Stříbrných Horách.
Spadlý strom přerušil po 4:00 provoz vlaků mezi Náměští nad Oslavou a Rapoticemi na Třebíčsku, tři spoje byly zrušené. České dráhy předpokládají obnovení vlakových jízd okolo 8:00. Jde o trať mezi Jihlavou a Brnem.
Na Vysočině pršelo i v noci na dnešek. Převážně zataženo s deštěm bude podle meteorologů i přes den. Ráno mohou být vydatné srážky, napršet může dalších 20 milimetrů vody, ve Žďárských vrších i 40 milimetrů. Déšť by měl odpoledne od východu ustávat, zmírnit by měl i vítr, který mohl mít v noci v nárazech rychlost 70 až 90 kilometrů v hodině.
Zlínský kraj
Třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení platil dnes ráno na šesti místech Zlínského kraje. Ve všech případech se jednalo o toky na Vsetínsku. A to Rožnovskou Bečvu ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm, Bystřičku nad a pod stejnojmennou nádrží, Vsetínskou Bečvu ve Velkých Karlovicích a Hutiský potok v Hutisku-Solanci. Hladina řeky Morava v Kroměříži a Spytihněvi vystoupala na druhý povodňový stupeň značící pohotovost, vyplývá z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Kromě řeky Moravy byl v regionu k 06:00 druhý povodňový stupeň také na Vsetínské Bečvě v Jarcové na Vsetínsku, Rožnovské Bečvě v Horní Bečvě na Vsetínsku a Rusavě v Chomýži na Kroměřížsku. V kraji nadále vytrvale prší. Hladiny většiny potoků a řek proto stále stoupají, v některých případech je jejich stav setrvalý. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, hlásilo ráno devět stanic v regionu.
V Kroměříži řeka Morava dosahovala v 06:00 úrovně 559 centimetrů, do třetího povodňového stupně jí chybělo 41 centimetrů. „Řeka stoupá rychle, ale podle aktuální prognózy ČHMÚ bychom třetího stupně povodňové aktivity dosáhnout neměli. Nicméně voda v Moravě nyní proti prognóze stoupá rychleji. Chceme věřit tomu, že se meteorologové nemýlí,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě starosta Tomáš Opatrný (ANO). Ve městě a okolí nadále dělají největší problémy rozvodněné menší toky a voda valící se z polí.
Uzavřena je část silnice v Nitranské ulici poblíž sběrného dvora, kde se vylévá potok Zacharka. Od soboty je neprůjezdná silnice mezi místními částmi Kotojedy a Vážany. Policie také uzavřela silnici I/50 u Střílek na Kroměřížsku. „S opatrností je průjezdná silnice mezi Kroměříží a Chropyní, kde hrozí kvůli silnému větru pád stromů. Hasiči také zasahují u destrukce objektu v obci Rataje. Výpadky služeb hlásí společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž. Odstavené jsou čistírny odpadních vod ve Zdounkách a Holešově, problémy s výpadkem energie má úpravna vody v Kroměříži,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
V chodbách domova pro seniory ve Vážanech, který nechala Kroměříž v sobotu evakuovat, je několik centimetrů vody. Vylitá voda z říčky Kotojedky ohrožuje i některé domy. Dobrovolní hasiči ji odčerpávají. Město se pro potřeby hasičů snaží zajistit další pytle s pískem. V uplynulých dnech je distribuovalo obyvatelům ohrožených lokalit.