Aktual.: 23.07.2025 15:23
Praha – Zaměstnavatelům by mělo od příštího roku ulevit od papírování nové jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. Nahradit má až 25 dosavadních formulářů. Zaměstnavatelé v něm budou elektronicky České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) zasílat informace o zaměstnancích a jejich výdělcích. Správa sociálního zabezpečení je pak přepošle dalším dotčeným institucím. Návrh zákona dnes přijal Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident.
Pro zákon hlasovalo 60 ze 66 přítomných senátorů. Proti zákonu nehlasoval žádný senátor.
Informace o zaměstnávání, výdělcích, odvodech či daních hlásí teď zaměstnavatelé ČSSZ, ministerstvu práce, statistickému úřadu či finanční správě. Nově by je měli elektronicky zasílat měsíčně jen do informačního systému resortu práce do 20. dne následujícího měsíce. Rozsah poskytovaných dat by se měnit neměl, stanoví ho vláda v nařízení. Kvůli podpoře digitalizace státní správy a minimalizaci administrativy bude toto hlášení pouze elektronické. Pokud dá pracovník souhlas, bude možné jeho data využít třeba při žádosti o hypotéku.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) senátorům řekl, že v prvním čtvrtletí povinnosti hlásit údaje pro zaměstnavatele ještě nenastane, ale začne až od 1. dubna. Zaměstnavatelé pak dodatečně nahlásí požadované údaje za první čtvrtletí. Stát bude mít velmi detailní obraz situace na pracovním trhu, například o rozdílech v odměňování v regionech a různých oborech. Naopak chce stát poskytovat data firmám, jaká je situace napříč republikou, uvedl ministr. Vláda se podle něj snaží vytvořit systém, který dává benefity těm, kteří do něj data poskytují.
Na základě pozměňovacích návrhů, které koncem června do zákona vložila Sněmovna, uloží zákon zaměstnavatelům, aby se zaregistrovali do evidence zaměstnavatelů nejpozději dva dny před nástupem prvního zaměstnance. Pokud se do evidence přihlásí a žádný zaměstnanec nenastoupí, musí to oznámit nejpozději do osmi dnů. Zaměstnavatel bude muset od 1. července příštího roku přihlašovat svého zaměstnance do evidence zaměstnanců nejpozději k okamžiku nástupu do práce. Pokud do práce nenastoupí, bude to muset zaměstnavatel také oznámit. Pokud to neoznámí, bude mu hrozit pokuta až 20.000 korun. Má to ztížit nelegální zaměstnávání.
Přístup k údajům z hlášení budou mít také ministerstva spravedlnosti a školství. Ministerstvu spravedlnosti mají tyto údaje sloužit například k tomu, aby mohlo vyhodnocovat schopnosti dlužníků vykonávat výdělečnou činnost a vypracovávat analýzy pro rozhodovací praxi soudů. Ministerstvo školství má mít přístup k údajům proto, aby je školská zařízení nemusela posílat dvojmo – ministerstvu školství a ministerstvu práce.