Ji Hork byl vznamnou osobnost historie eskoslovensk sociln demokracie po druh svtov vlce a na dva roky se stal i prvnm pedsedou SSD po listopadu 1989. V roce 2000 byl prezidentem Vclavem Havlem ocenn dem Tome Garrigua Masaryka.
Horkovu volbu do ela SSD po pdu socialistickho reimu poznamenaly spory v exilov sociln demokracii, kter se s Horkovou skupinou v roce 1983 rozela a kter podporovala bvalho disidenta Rudolfa Battka. Oba politici se liili v pedstav o budoucnosti strany. Zatmco Hork pipravoval samostatnou volebn strategii, Battk chtl SSD v prvnch svobodnch volbch zalenit do struktury tehdy dominantnho Obanskho fra.
Spory s exilem i se Zemanem
Nakonec zvtzila Horkova linie, ale ve volbch v ervnu 1990 SSD propadla a zstala mimo parlament. Rozkol mezi exilem a Horkem se dle prohluboval a vyvrcholil v roce 1991, kdy exilov sociln demokracie peruila kontakty se svou nsledovnic.
V ervnu 1992 se jet pod Horkovm vedenm stala SSD parlamentn stranou, jej reln politick vliv byl vak minimln. Horkova vstcn politika k vldn pravicov koalici nezskala vt ohlas veejnosti, a navc oslabila i jeho pozici ve stran.
Ze soupeen rznch nzorovch proud v SSD vyla na sjezdu v roce 1993 nakonec vtzn skupina okolo radikln opozinho Miloe Zemana. Pod jeho vedenm se pak SSD postupn stala nejsilnj stranou v R.
Hork se v roce 1993 vrtil do USA, nebo se v R ctil politicky diskriminovn. Za diskriminaci tehdy oznail skutenost, e majitel domu v Praze zamtl kvli politick orientaci svmu njemnkovi, aby si s Horkem vymnil byt.
Ani po nvratu do USA se nepestal o dn v sociln demokracii zajmat a ve svch komentch zaujmal spe kritick vztah k politickmu stylu svho nstupce Zemana. V roce 1996 dokonce stedn vkonn vbor SSD pijal usnesen, ve kterm nepmo vyzval Horka k vystoupen z SSD, nebo pokodil sociln demokracii.
ivot pln kotrmelc
Ji Hork se narodil 24. dubna 1924 v Hradci Krlov. Po roce 1945 studoval na Vysok kole obchodn v Praze a byl funkcionem sociln demokratick mldee. Po komunistickm pevratu v noru 1948 emigroval do Nmeck spolkov republiky a v roce 1951 odeel do USA. Tam vystudoval politologii na Kolumbijsk univerzit v New Yorku a pot pednel politologii a sttn prvo a v roce 1967 se stal profesorem.
Bhem sv emigrace se nepestal angaovat v exilovm sociln demokratickm hnut, v letech 1961 a 1971 pedsedal vkonnmu vboru Rady svobodnho eskoslovenska, stechov organizaci eskoslovenskho exilu, a byl tak lenem pedsednictva exilov sociln demokracie.
Po nvratu do eskoslovenska v roce 1989 stanul v ele obnoven SSD a od ervna do prosince 1992 byl lenem Federlnho shromdn. V dubnu 1993 se vrtil do USA. Zemel 25. ervence 2003 ve svm sdle v Englewoodu na Florid v USA.