Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

BBC ukončí kvůli nevhodnému chování spolupráci s moderátorem pořadu MasterChef

14 července, 2025

Trump zmátl hráče Chelsea, po předání trofeje zůstal na pódiu

14 července, 2025

Za usmrcení dítěte při potyčce potvrdil Nejvyšší soud 17 let vězení

14 července, 2025

Ve Francii začala vojenská přehlídka u příležitosti státního svátku

14 července, 2025

Chtěl jsem hráče oddělit od sebe, nemělo se to stát, litoval Enrique potyčky

14 července, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Jó, to jsem ještě žil. Po Jiřím Šlitrovi zůstaly zlidovělé písně i dívčí akty
Technet

Jó, to jsem ještě žil. Po Jiřím Šlitrovi zůstaly zlidovělé písně i dívčí akty

PersonálPodle Personál23 února, 2024
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Divadlo Semafor, které založili s Jiřím Suchým, se stalo alfou a omegou pražské kultury 60. let minulého století. Tento svět opustil Šlitr tragicky a předčasně ve svých 45 letech, o Vánocích roku 1969, přesto však stačil vtisknout do českého uměleckého prostředí svou originální stopu.

Říkali mu Doktor klavír nebo Doktor matrace, na klavír uměl hrát virtuózně. Také na všechny druhy harmonik, varhany, kytaru, trubku a saxofon. Své nemotornosti využil k vytvoření úspěšného prototypu zasmušilého komika v buřince a šlích, kterým vyvažoval nezvalovsky tryskající náladu Suchého textů. V soukromí byl ale velký gentleman, mluvil výborně německy, rusky, francouzsky a anglicky.

Za nedlouhý čas svého života toho Šlitr stihl neuvěřitelně moc: složit hudbu téměř ke 330 písničkám, hrát ve dvacítce divadelních her, v několika celovečerních a televizních filmech. A také ilustrovat dvacítku knih.

Vábil ho i velký svět zahraničního umění. Ještě před založením Semaforu byl s Laternou magikou v Bruselu a na zájezdech v Polsku, Vídni a Londýně. A snil o Broadwayi. V polovině šedesátých let měl v New Yorku samostatnou výstavu, kontakty mu zajistil Jiří Voskovec, který na něj také vzpomínal: „Tahal z kapes skicáky plné oslnivě pravdivých rychlokreseb všech koutů New Yorku.“

Za mořem to nakonec nevyšlo, o to úspěšnější však byl doma. Semafor v té době patřil ke špičce české divadelní kultury. Před divadlem stály dlouhatánské fronty, Šlitr se Suchým psali hit za hitem, hru za hrou – Taková ztráta krve, čtyři písničková pásma o Zuzaně, Kdyby tisíc klarinetů a další. Asi nejslavnější z nich byl Jonáš a Tingtangl, ve kterém Šlitr poprvé vystoupil na semaforském jevišti i jako osobitý zpěvák a Suchého herecký partner.

Hudební i výtvarný talent v něm klíčil už od tří let v Zálesní Lhotě u Vrchlabí, kde se narodil 15. února 1924. První zdědil po matce, druhý po otci učiteli. V roce 1938 se Šlitrovi museli vystěhovat do Rychnova nad Kněžnou, kde Jiří nastoupil na gymnázium. Pozdější studia práv v Praze dopadla zdárně, po promoci však otci předal diplom a věděl, že tím to skončilo.

Po vojně pracoval jako výtvarník v Ústředním domě armády a první písničky složili s Pavlem Koptou: z jejich dílny pochází například možná nejpovedenější české blues Černá Jessie. Kopta jej seznámil s Miroslavem Horníčkem. Ten ho obsadil do svého pořadu – a taky seznámil s Jiřím Suchým. První písní z jejich společné dílny byl Hamlet, o jehož textu Šlitr prohlásil, že se nedá zhudebnit. A od té chvíle byla pro něj hudba na prvním místě, i když malovat nikdy nepřestal.

Na scéně zprvu působil nejistě. „Před premiérou za mnou přišel režisér: Pane Suchý, já tam Šlitra nemůžu pustit. Pak Jiří řekl první větu a obecenstvo se smálo. Po druhé následoval aplaus. A když řekl třetí, myslel jsem, že uletí střecha,“ vzpomínal na společné začátky Jiří Suchý.

Po mnoha slavných hrách v Semaforu si oba v roce 1966 zkusili samostatné programy: Suchý Benefici a Šlitr Ďábla z Vinohrad, hodně bigbítový a méně intelektuální projekt. A po dalších dvou hrách už následoval jen Jonáš a doktor Matrace, hra okořeněná špetkou humoru z podivnosti doby, pro kterou Šlitr napsal své nejhezčí melodie včetně songu Jó, to sem ještě žil.

Náhlá smrt jej dostihla o Vánocích roku 1969. Umělce, který nekouřil, téměř nepil, nechodil na večírky a zdravě jedl, našli v ateliéru jeho blízcí s dívkou. Oba byli mrtví a příčinou smrti byla otrava plynem, který mohl unikat ze starých kamen. Pohřbili ho na Vinohradském hřbitově.

Zůstaly po něm písničky, jež časem zlidověly. A muzikantské obrázky a dívčí akty, které vešly ve známost až po jeho smrti. Jeho výtvarnou tvorbu připomněla mimo jiné v roce 2019 výstava v Galerii Villa Pellé v Bubenči. Představila, vedle dosud nepublikované korespondence s Jiřím Voskovcem, desítky kreseb ze Šlitrovy pozůstalosti. Kreslit ho prý bavilo moc: „Táta si s sebou bral údajně všude skicák, na celé hodiny se někam zašil, a maloval,“ vyprávěla jediná Šlitrova dcera, překladatelka Dominika Křesťanová.

Klavírista, skladatel, dramatik, zpěvák, herec a výtvarník Šlitr výrazně ovlivnil českou populární hudbu a na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. V roce 2005 mu byla udělena medaile Za zásluhy 1. stupně in memoriam. A jeho jméno připomíná i swingový hudební festival Jiřího Šlitra, který se loni konal – už po šesté – v Rychnově nad Kněžnou. Šlitr měl k tomuto městu blízko, kromě studia na místním gymnáziu tu po 2. světové válce hrával o sobotách a středách v přízemí tehdejšího hotelu Puchwein na Starém náměstí.

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Hoover skrýval celý život homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

Revoluční funkce nebo zbytečnosti Windows 11, rozhodnutí je na vás

Apple čelí hněvu lidí za destruktivní reklamu. Ničí umění kvůli tabletu

Studenti z Česka vytvořili v CERN systém, který pomáhá vědcům

Poprvé odstartovala raketa na „svíčkový vosk“

Zdarma v plné kvalitě. Kde, jak a na čem sledovat MS v hokeji

Skvělý rychlý tip na skrytou přeinstalaci Windows 11 beze ztráty dat

Tipy Redaktorů

Trump zmátl hráče Chelsea, po předání trofeje zůstal na pódiu

14 července, 2025

Za usmrcení dítěte při potyčce potvrdil Nejvyšší soud 17 let vězení

14 července, 2025

Ve Francii začala vojenská přehlídka u příležitosti státního svátku

14 července, 2025

Chtěl jsem hráče oddělit od sebe, nemělo se to stát, litoval Enrique potyčky

14 července, 2025

Analytici: Plošná americká cla mohou zpomalit český růst zhruba o procentní bod

14 července, 2025

Poslední Zprávy

V New Yorku půjde do dražby největší kus Marsu na Zemi

14 července, 2025

Šefčovič: EU bude dál jednat, aby předešla clům na zboží do USA

14 července, 2025

Průzkum: Dvě pětiny Čechů očekávají vměšování Ruska a EU do voleb

14 července, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.