
Aktual.: 14.04.2025 11:12
Bratislava – Dosavadní fungování skupiny zemí z takzvané koalice ochotných, která jedná o podpoře Ukrajiny bránící se již přes tři roky ruské vojenské invazi, k ničemu nevedlo, v této záležitosti je třeba jednat na úrovni celé EU a NATO. Na konferenci v Bratislavě to řekl slovenský prezident Peter Pellegrini. Slovensko, kde se vláda premiéra Roberta Fica staví vstřícně k Rusku a zastavila svou vojenskou pomoc napadené zemi, nebylo k práci skupiny, organizované na popud Paříže a Londýna, přizváno.
„Ty koalice ochotných zatím nepřinášejí efekt. Vraťme se zpět a jednejme na úrovni Evropské unie, Severoatlantické aliance. To bude nepochybně trvalejší, než vytvářet pseudoskupiny zemí, které se mění ze dne na den a zbytečně narušují jednotu v Alianci nebo Evropské unii,“ uvedl Pellegrini v odpovědi na dotaz moderátorky konference Vizionáři.
Evropská unie i NATO přitom v některých klíčových otázkách rozhodují jednomyslně. Státy jako Maďarsko, jejichž postoj k dění na Ukrajině se výrazně liší pohledu většiny dalších členských zemí, tak mohou některé zásadní kroky blokovat či zdržovat.
Podle Pellegriniho také zůstal jeho český kolega Petr Pavel možná osamocen v názoru na ochotu vyslat vojáky na Ukrajinu v rámci případné mírové mise. Vyslání mírových sil na Ukrajinu k dodržování případné dohody o příměří v této východoevropské zemi podle dřívějších informací ovšem zvažuje například Británie. Ta spolu s Francií tvoří základ koalice ochotných, na jejíchž setkáních diskutují zástupci asi tří desítek států nejen z Evropy.
Skupina vznikla v reakci na změnu postoje USA vůči ruské agresi na Ukrajinu po nástupu nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
Vládní strany i opozice na Slovensku se dříve vyslovily proti tomu, aby slovenští vojáci působili na Ukrajině. Kabinet slovenského premiéra Fica už po předloňském nástupu do úřadu zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob.
V reakci na tento krok Ficovy vlády před rokem odstartovala na Slovensku veřejná sbírka na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu. Zhruba 76.000 dárců dosud přispělo částkou přes pět milionů eur (126 milionů korun). Její spoluorganizátor, občanská iniciativa Mír Ukrajině, dnes informovala, že za peníze ze sbírky bylo postupně zakoupeno přes 2700 dělostřeleckých granátů kalibru 122 milimetrů, dále munice do granátometů a nově dalších 254 dělostřeleckých granátů. Celková hodnota dosud zakoupené munice ze sbírky dosáhla téměř 4,8 milionu eur.