Aktualizace: 19.03.2024 13:15
Berlín – Německo poskytne Ukrajině nový zbrojní balík v ceně 500 milionů eur (12,6 miliardy Kč). Dnes to novinářům při jednání o podpoře Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius. Podle něj tak letošní německá pomoc Ruskem napadení zemi dosáhne sedmi miliard eur (177 miliard Kč). Pistorius rovněž řekl, že součástí balíku je vedle dodávek obrněnců pro pěchotu i zaplacení 180.000 kusů dělostřelecké munice, jejíž nákup organizuje Česká republika. Spojené státy a svobodný svět nenechají Ukrajinu padnout a nadále ji budou v obraně před ruskou invazí podporovat., prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin.
„Převezmeme náklady na 180.000 kusů munice z české iniciativy. Dodávky budou postupné, začít by měly v létě. Organizují to Češi. Mluvil jsem o tom o víkendu s českou kolegyní Janou Černochovou, našim sousedům a přátelům jsem za to poděkoval,“ řekl Pistorius.
Součástí německého balíku je také 10.000 dělostřeleckých granátů z armádních zásob. „Dodávky začnou okamžitě,“ uvedl Pistorius. Dalších 100.000 kusů dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů Německo podle ministra obrany objednalo tak, aby granáty Ukrajina dostala ještě v letošním roce. Německo rovněž Ukrajině předá stovku pancéřovaných vozidel pro pěchotu a stovku nákladních vozidel.
Česko má v zemích mimo Evropskou unii možnost nakoupit 800.000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. S návrhem na nákup munice mimo členské státy unie přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února, následně o plánu informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
USA a Západ podle amerického ministra obrany nenechají Ukrajinu padnout
Spojené státy a svobodný svět nenechají Ukrajinu padnout a nadále ji budou v obraně před ruskou invazí podporovat. Dnes to na americké letecké základně Ramstein v Německu na úvod jednání o další zbrojní podpoře Kyjeva prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin. V zásobování Ukrajiny dělostřeleckou municí nastal díky Česku pokrok, prohlásil Pistorius. České úsilí na úvod jednání ocenil také Austin.
„Rusko za imperiální sny (prezidenta Vladimira) Putina platí ohromnou cenu. Přinejmenším 315.000 vojáků bylo zabito, nebo zraněno,“ řekl Austin. Poznamenal, že vedle lidských ztrát musí Rusko kvůli válce počítat i s hospodářskými dopady. „Putinovo rozhodnutí válčit bude Rusko do roku 2026 na původně odhadovaném hospodářském růstu stát 1,3 bilionu dolarů (30,3 bilionu Kč),“ řekl.
Americký ministr obrany rovněž řekl, že Ukrajina v obraně může nadále spoléhat na americkou a západní pomoc. „Jak řekl americký prezident Joe Biden, Putin se na Ukrajině nezastaví, ale Ukrajina může Putina zastavit,“ uvedl Austin. Poznamenal, že Kyjev proto potřebuje zbrojní dodávky pro svou obranu. V této souvislosti poděkoval zemím, které v poslední době připravily nové zbrojní balíčky. Hned po představení nové americké pomoci v hodnotě 300 milionů dolarů (sedm miliard Kč) zmínil české plány na obstarání 800.000 kusů dělostřelecké munice. Poděkoval také Británii, Německu, skandinávským a pobaltským státům nebo Polsku.
„USA nenechají Ukrajinu padnout, tato koalice nenechá Ukrajinu padnout, svobodný svět nenechá Ukrajinu padnout,“ řekl Austin. Média předem uváděla, že Austin bude na dnešním zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která sdružuje asi pět desítek zemí zbrojně podporujících Kyjev, čelit otázkám spojenců o budoucnosti americké pomoci.
Americká vláda od začátku plnohodnotné ruské agrese posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je tak od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, již prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale zatím blokuje.
Česká iniciativa podle Berlína přinesla pokrok v zásobování Ukrajiny municí
V zásobování Ukrajiny dělostřeleckou municí nastal díky Česku pokrok. Dnes to při příchodu na americkou leteckou základnu Ramstein v Německu na jednání o další zbrojní podpoře Kyjeva prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius. České úsilí na úvod jednání ocenil také ministr obrany USA Lloyd Austin, který schůzku uspořádal. Česká republika má v zemích mimo Evropskou unii možnost nakoupit 800.000 dělostřeleckých granátů, které Ukrajina potřebuje pro obranu před ruskou invazí. Na nákup munice nyní přispívá řada spojeneckých zemí včetně Německa.
„Nastal pokrok díky české iniciativě na jedné straně, ale také my dnes budeme moci oznámit další balík pomoci,“ řekl Pistorius o dodávkách munice pro Ukrajinu. Na základně Ramstein dnes jedná takzvaná kontaktní skupina pro Ukrajinu, což jsou země zbrojně podporující Ukrajinu. Česko dnes zastupuje náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.
„Česká republika nedávno dojednala nákup 800.000 naléhavě potřebných dělostřeleckých granátů,“ řekl Austin. Ten rovněž zmínil, že Spojené státy před několika dny ohlásily dodávku další zbrojní pomoci v hodnotě 300 milionů dolarů (sedm miliard Kč).
O možnosti zakoupit ve třetích zemích 800.000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajince, kteří se už přes dva roky brání ruské vojenské agresi, informoval český prezident Petr Pavel na mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Premiér Petr Fiala minulý týden oznámil, že se k nákupu zatím připojilo 18 zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko.
Českou iniciativu dnes opakovaně zmiňují německé zpravodajské televize, které jednání na základně Ramstein pokrývají.