Aktual.: 18.10.2024 15:52
Horní Lideč (Vsetínsko) – Informace o tom, že obec Horní Lideč na Vsetínsku bude pokračovat ve stavbě domova pro seniory, přestože obyvatelé stavbu v místním referendu nedávno odmítli, považuje iniciátor referenda Stanislav Brhel za předčasné. Brhel to dnes řekl ČTK. Poukázal na to, že ve věci musí rozhodnout zastupitelstvo. Lidé stavbu v referendu odmítli, stavební firma však již před tím stavbu zahájila a odmítla ukončení smlouvy kvůli výsledkům referenda. Obec si nechala zpracovat právní analýzy, jak má postupovat. Ve čtvrtek starosta obce Josef Tkadlec (KDU-ČSL) informoval o tom, že obec nemá možnost ukončit projekt, aniž by porušila zákon.
„Tvrdí se, že stavba pokračuje, ale ještě nebylo zasedání zastupitelstva a veřejné hlasování. Myslím, že je to předčasné,“ uvedl Brhel. „Nestačí, že pan starosta něco řekne. Jsme v demokracii, musí se hlasovat o takové věci. Uvidíme, jak se k tomu postaví zastupitelé. My si to nastudujeme, případně jim dáme náš právní názor na tuto věc, jak by to ještě mohli řešit. Pořád mám spíš pocit, že řeší, jak stavbu nepřerušit, než jak přerušit,“ uvedl Brhel. Čtvrteční vyjádření starosty o pokračování stavby jej nepřekvapilo. „Tušil jsem to,“ uvedl Brhel.
Starosta, který o vznik domova usiloval, ve čtvrtek uvedl, že vedení obce nenašlo zákonný způsob, jak stavbu zastavit. Se stavební firmou jednalo, ta však odmítla ukončení stavby. „Při závazném plnění výsledků místního referenda jsme postupovali tak, jak ukládá zákon a snažili jsme se tento výsledek naplnit. Dospěli jsme do stavu, kdy nemůžeme jako zástupci obce zákonným a právně platným způsobem realizovat výsledky referenda. A to z toho důvodu, že není možné jednostranně vypovědět smlouvu o dílo ani uzavřít Dohodu o ukončení smlouvy o dílo,“ uvedl starosta. Jednání zastupitelstva, které situaci vezme na vědomí, by podle něj mohlo být v první polovině listopadu. Právník Ondřej Preuss z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy ČTK řekl, že neví, jaký právní nástroj by mohl někdo použít proti postupu obce.
Vedení obce chce postavit domov pro seniory s 25 lůžky. Využívat by jej mohli obyvatelé Horní Lidče a obcí Hornolidečska. Obec dala čtyři miliony korun na projekt, výstavbu měly pokrýt dotace ve výši 130 milionů korun.
Starosta před konáním referenda upozorňoval na to, že návrh na vyhlášení referenda přišel v okamžiku, kdy byl již vybraný zhotovitel stavby a obec byla povinna smlouvu s ním podepsat. Vedení obce dříve uvedlo, že pokud by chtěla obec od smlouvy odstoupit, zhotovitel může chtít náhradu vzniklých nákladů a ušlý zisk v desítkách milionů korun, které by obec musela zaplatit ze svého rozpočtu. Odpůrci stavby poukázali na to, že návrh na vyhlášení referenda podali před podpisem smlouvy o dílo a zastupitelé neměli smlouvu podepisovat před tím, než budou známy výsledky referenda. V té době byl však již vybrán dodavatel stavby, zastupitelé proto návrh na vyhlášení referenda odmítli. Později o vyhlášení referenda rozhodl soud.
Lidé se v referendu vyslovili proti stavbě domova i proti zvolené lokalitě u základní školy. Odpůrci poukazovali na nevhodnost místa i vyšší dopravní zatížení oblasti. Vedení obce podle nich o projektu dostatečně dopředu neinformovalo. Někteří odpůrci tvrdili, že nejsou proti domovu obecně, ale proti zvolenému místu.
S podobným případem se potýkají například i Opatovice. Obyvatelé loni v lednu odmítli v referendu výstavbu skladovací a montážní haly společnosti Czech Industrial Development u Opatovic nad Labem. Developer měl ale v té době již koupené pozemky a stavbu povolil i územní plán. V říjnu územní rozhodnutí stavebního úřadu pardubického magistrátu na výstavbu haly potvrdil Krajský úřad v Pardubicích.