Aktual.: 24.07.2025 14:50
Praha – Policie navrhla obžalovat deset lidí a 16 firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
Podle mluvčí Martiny Poršové je DPMLJ v tomto řízení již od roku 2018 v postavení poškozené osoby. „Současné vedení dopravního podniku bude tak jako dosud důsledně hájit veřejný zájem a vymáhat škodu po pachatelích trestné činnosti,“ doplnila.
„Trestní stíhání všech fyzických osob je vedeno na svobodě. V rámci tohoto případu již dozorující státní zástupkyně uzavřela dohody o vině a trestu se čtyřmi fyzickými a třemi právnickými osobami,“ shrnul Ibehej. Policejní centrála předala trestní spis liberecké pobočce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které rozhodne o podání obžaloby.
V Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou zasahovala policie v dubnu roku 2018. Tehdy zadržela a obvinila devět lidí z šesti trestných činů včetně přijetí úplatku nebo poškození finančních zájmů Evropské unie. O rok později NCOZ v podniku zajistila devět autobusů, v souvislosti s kauzou měl dopravní podnik pozastavené i proplacení bezmála 86 milionů korun z evropských dotací.
Podle předsedy představenstva dopravního podniku Michala Zděnka nepřísluší DPMLJ jako poškozené osobě kroky orgánů činných v trestním řízení komentovat. Zatím byl navíc podán jen návrh obžaloby. „Rozhodnutí, zda obžaloba bude podána či nikoliv, učiní Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci,a lze jej dle běžné praxe očekávat v následujících týdnech či měsících,“ dodal Zděnek.
Dopravní podnik je největší firmou města Liberce, minoritním akcionářem je s 0,38 procenta akcií sousední Jablonec nad Nisou. V reakci na kauzu změnil Liberec v roce 2018 stanovy společnosti i model řízení. Podnik vede nové tříčlenné představenstvo, zástupci politiků jsou jen v dozorčí radě. „Myslím, že fungování dopravního podniku a současné vedení kauza neohrozí,“ řekl ČTK náměstek libereckého primátora a člen dozorčí rady Vojtěch Prachař (ANO). Kauzou by se podle něj měla zabývat i valná hromada akcionářů.
Rozsáhlá korupční kauza se týká nejen DPMLJ, policisté na jaře 2018 zasahovali podle informací ČTK také ve firmě BusLine, na Krajském úřadu v Liberci, v ČSAD Liberec nebo v poradenské firmě Nexia. Zajímali se o materiály související se zajištěním dopravní obslužnosti, ale také o zakázku na rekonstrukci tramvajové trati v Liberci nebo na nákup autobusů na zemní plyn.
Mezi obviněnými byl kromě jiných bývalý liberecký zastupitel za hnutí ANO Pavel Šulc, který s žalobcem uzavřel dohodu o vině a trestu, soud ji schválil loni v únoru. Za přijetí úplatku přes dva miliony korun v době, kdy působil v představenstvu DPMLJ, dostal Šulc tříletý podmíněný trest se zkušební dobou tři roky a peněžitý trest 2,21 milionu korun. Jeho obžalovaná firma Smartkonstrukt musela zaplatit 100.000 korun, i u té soud schválil dohodu o vině a trestu.