Aktualizace: 11.07.2024 10:27
Praha – Na dálnicích a silnicích první třídy, které vedou na jih Česka, se v období letních dovolených stane proti celoročnímu průměru o pětinu více nehod. Vyplývá to z analýzy Portálu nehod, kterou má ČTK k dispozici. Čeští řidiči v létě nejčastěji směřují do Chorvatska, Slovinska, Itálie nebo k rakouským jezerům. Portál nehod srovnával počet nehod v létě na silnicích směřujících z Česka do těchto destinací s celoročním průměrem z období let 2010 až 2023.
Motoristé nejčastěji míří na jih po silnicích v okresech Břeclav, České Budějovice, Český Krumlov, Domažlice, Hodonín, Jindřichův Hradec, Klatovy, Prachatice, Strakonice, Tachov, Třebíč a Znojmo. „V porovnání s průměrem za celý rok se v červenci v těchto okresech zvýší počet nehod na dálnicích a silnicích první třídy o 20,4 procenta, a v srpnu dokonce o 22,2 procenta,“ uvedl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.
O letních prázdninách je i více vážnějších nehod. „U téměř 60 procent nehod, které se stanou v červenci a srpnu, dojde k lehkému nebo těžkému zranění, případně úmrtí. V nehodově nejklidnějším únoru to přitom není ani 45 procent,“ sdělil Chalas. Řidiči podle dat Portálu nehod nejčastěji bourají kvůli tomu, že se plně nevěnují řízení, nejedou přiměřenou rychlostí nebo nedají přednost v jízdě. Při cestách z dovolené pak často bourají kvůli únavě.
V letech 2022 a 2023 byl podle portálu nejrizikovějším místem při cestách na jih železniční podjezd u nádraží Běšiny na Klatovsku, kdy se stalo 13 nehod. Hlavní příčinou byla nepřiměřená rychlost. Podle Portálu nehod tam železniční val znesnadňuje výhled do zatáčky v místě zúžení vozovky.
Rizikový je podle portálu i kruhový objezd v Okružní ulici v Českých Budějovicích na průtahu směrem k Rakousku. Ve zmíněných dvou letech zde řidiči bourali 12krát a nejčastěji kvůli způsobu jízdy. Mezi nejrizikovější místa se zařadila také křižovatka na okraji Hodonína, která vede k jihomoravským hraničním přechodům s Rakouskem a Slovenskem. V letech 2022 a loni se zde stalo devět nehod kvůli nedání přednosti v jízdě.
Chalas doporučuje řidičům, aby při delších cestách lépe plánovali trasu a zahrnuli do ní dostatečné přestávky. Před dlouhou cestou je podle něj také důležité zkontrolovat technický stav auta, včetně pneumatik, brzd a světel. Řidiči by podle Chalase také měli přizpůsobovat rychlost aktuálním podmínkám na silnici.