Aktual.: 23.06.2026 10:13
Praha – Rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta z delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) považuje prezident Petr Pavel za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok a za omezení ústavních pravomocí hlavy státu. Podal kompetenční žalobu a Ústavní soud žádá, aby deklaroval, kdo může rozhodovat o účasti prezidenta na summitu nebo aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí. Pavlovo vyjádření dnes na webu zveřejnil Hrad.
„Je mou povinností pravomoci prezidenta v plném rozsahu nejen vykonávat, ale i bránit. Ne kvůli sobě. Ale kvůli všem prezidentům a prezidentkám, kteří přijdou po mně,“ uvedl Pavel. „Pokud bych tyto pravomoci nebránil, nesl bych díl odpovědnosti za to, že by se dveře k dalšímu svévolnému okrajování pravomocí ústavních činitelů otevřely dokořán,“ odůvodnil své rozhodnutí podat kompetenční žalobu.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = ‚












