
Aktual.: 4.04.2025 11:28
Lanžhot (Břeclavsko) – Zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začali dnes dopoledne frézovat dvě dezinfekční jámy na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na D2 u Lanžhota. Je to jediný přechod na jižní Moravě, kudy od půlnoci mohou veškerá nákladní auta nad 3,5 tuny převážející zvířata, živočišné výrobky a krmiva. Doprava s ostatními náklady může na jih Moravy ze Slovenska zamířit pouze na přechodu Hodonín-Holíč. Novinářům to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl a vedoucí jihomoravských dopravních policistů Marek Kalousek.
„Základní technické požadavky ještě dokončujeme s hasiči, ale už je jasné, že tady u Lanžhota budou dvě dezinfekční vany. První bude asi 20 centimetrů hluboká, druhá bude hlubší a zároveň ji hasiči osadí tryskami ke kompletní dezinfekci nákladních vozů,“ uvedl Rýdl. Úroveň dezinfekce pro jednotlivé automobily určují zástupci Státní veterinární správy (SVS).
Vnitřek obou van bude třeba vyložit nepropustným materiálem, který zabrání vsakování dezinfekčního roztoku do okolí.Jejich vybudování odhadem potrvá několik desítek hodin,
Policejní hlídky jsou od půlnoci na všech přechodech se Slovenskem. „Tam, kde je od půlnoci průjezd automobilů nad 3,5 tuny zakázaný, je odklánějí na určené hraniční přechody. Tady na Lanžhotě se zejména kamionová doprava zahustila, vznikla asi kilometrová kolona. Zatímco do včerejška (čtvrtka) byly kontroly namátkové, nyní ke kontrole směřují všechny nákladní vozy nad 3,5 tuny,“ doplnil Kalousek.
Dezinfekční vany zatím vznikají pouze u Lanžhota, ŘSD ale ve spolupráci s hasiči, policisty a veterináři připravuje podobné řešení i pro přechod Mosty u Jablunkova v Moravskoslezském kraji.
Kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky musí všechna vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Jsou to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín.
Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů či krmiv, mohou použít pouze první čtyři jmenované hraniční přechody na česko-slovenské hranici. Přechod Hodonín slouží pro přepravu veškerého ostatního zboží.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.