Aktual.: 16.10.2024 18:03
Praha – Současný šéfredaktor zpravodajského serveru Seznam Zprávy Jakub Unger odejde ze své vedoucí pozice v redakci české internetové jedničky. Po dohodě s vedením firmy končí i ve všech ostatních funkcích, které v Seznamu dosud zastával. Vedením redakce Seznam Zprávy je pověřený šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata. Seznam to oznámil na svém blogu.
V běžném chodu redakce či směřování titulu Seznam Zprávy ani na jiných vedoucích pozicích se podle sdělení vedení Seznamu aktuálně nic nemění.
„Jakub Unger pomohl vybudovat silné, nezávislé a důvěryhodné médium, jakým dnes Seznam Zprávy jsou. Za to mu patří dík. Nyní je čas Seznam Zprávy posunout na další úroveň,“ uvedl člen představenstva Seznamu Matěj Hušek.
Unger se stal šéfredaktorem od června, před tím působil jako ředitel vydavatelství. Nahradil Jiřího Kubíka, který se měl věnovat rozvoji nového investigativního formátu. Unger byl před osmi lety u zrodu Seznam Zpráv. Předtím pracoval na pozici ředitele regionálních redakcí Mafry. Dříve byl ředitelem pro obsah společnosti Centrum Holdings, je jedním ze spoluzakladatelů serveru Aktuálně.cz.
Šabata, který se stal šéfredaktorem deníku Právo loni v červenci, jej povede i nadále. Do Práva, vlastněného Seznamem, přišel v říjnu 2022 z Českého rozhlasu Plus, kde působil jako šéfredaktor.
Seznam Zprávy jsou zpravodajský server největšího českého internetového portálu Seznam.cz. Zaměřují se na autorský zpravodajský obsah. Měsíčně čte podle měření NetMonitor obsah webu Seznam Zprávy přibližně 4,3 milionu lidí.
Seznam Zprávy se nedávno dostaly do střetu s vedením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), když v článku popisovaly údajnou spolupráci vedení úřadu s vydavatelem časopisu Veřejné zakázky. Antimonopolní úřad poté zahájil v Seznamu kontrolu, která v úterý vygradovala inspekčním zásahem v sídle Seznamu kvůli podezření ze zneužití dominantního postavení.
V létě ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) obvinil web, že nezákonně zveřejnil záběry ze zadržení chomutovského primátora Marka Hrabáče (ANO). Záběry přitom pořídil člověk z protějšího panelového domu a server za ně nic neplatil. V minulosti zažaloval Seznam Zprávy europoslanec a advokát Stanislav Polčák (STAN) kvůli tvrzení, že měl inkasovat za zastupování obcí zasažených výbuchem muničních skladů ve Vrběticích 47.000 korun za hodinu práce a že měl žádat 7,75 milionu korun jako celkovou odměnu za prosazení zákona o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených výbuchem. Na Slovensku je vyšetřovaná reportérka Seznam Zpráv Kristina Ciroková kvůli článkům o ukrajinském náboženském hnutí AllatRa.
Seznam Zprávy na začátku října ukončily spolupráci se dvěma datovými žurnalisty Kateřinou Mahdalovou a Michalem Škopem kvůli údajnému střetu zájmů. Tím měla být jejich údajná spolupráce s Pirátskou stranou. Novináři tvrdili, že důvodem odchodu je obsah analýzy stavu digitalizace stavebního řízení, kterou Seznam Zprávy odmítly vydat.
ÚOHS zasahuje v sídle Seznam.cz, prověřuje zneužití dominance
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) od úterý zasahuje v sídle společnosti Seznam.cz na neohlášeném místním šetření. Prověřuje podezření, že firma zneužila své postavení na trhu. ČTK informaci potvrdili mluvčí úřadu Martin Švanda i mluvčí společnosti Seznam.cz Aneta Kapuciánová. Na inspekci upozornil server info.cz.
„Úřad provádí neohlášenou inspekci u společnosti Seznam.cz, v jejímž rámci prověřuje důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Podrobnější informace nemůžeme vzhledem ke stadiu šetření sdělovat,“ uvedl Švanda.
Doplnil, že samotné místní šetření neznamená, že společnost zákon opravdu porušila. Neznamená ani to, že úřad se společností zahájí správní řízení.
Podle Deníku N se úředníci konkrétně zajímají o dominantní postavení vyhledavače Seznam. „Úředníci se zaměřují na všechna data ohledně vyhledávání. Jde o údajně dominantní postavení na trhu s vyhledáváním,“ řekl webu člověk obeznámený s průběhem inspekce. ÚOHS podle něj zajišťuje data týkající se toho, jak Seznam zachází s poskytovanými daty třetích stran. Úředníci prověřují, jestli je nezneužívá ve svůj prospěch. „Jde o to, jakým způsobem má Seznam využívat toho postavení a dostávat na své stránky lidi,“ řekl Deníku N zdroj.
Podle měření webu Statcounter GlobalStats má Seznam na tuzemském trhu internetového vyhledávání podíl 13,2 procenta a je druhý za dominantním Googlem s 81,1 procenta. Třetí je Bing od Microsoftu se 4,2 procenta.
„Mohu pouze potvrdit, že zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v úterý dorazili do sídla společnosti Seznam.cz. Ačkoli nemáme informace o tom, že by s námi bylo zahájeno jakékoli oficiální řízení, s jeho zástupci samozřejmě spolupracujeme a jsme jim plně k dispozici,“ řekla ČTK Kapuciánová. Majitel Seznamu Ivo Lukačovič má podle svého vyjádření na placené síti Patreon striktní zákaz cokoliv komentovat a podle svých slov ani nic neví. Dnešek označil za jednu z nejtěžších chvílí svého života.
O tom, že ÚOHS prověřuje působení Seznamu na českém trhu, informoval samotný úřad už v září, tehdy v tiskové zprávě reagující na článek Seznam Zpráv. V něm zpravodajský web popisoval údajnou spolupráci vedení úřadu s vydavatelem časopisu Veřejné zakázky. Úřad v tiskové zprávě napsal, že ho zaráží vydání článku zrovna v době, kdy ministerstvo pro místní rozvoj připravuje reformu veřejných zakázek spadajících pod agendu úřadu.
Seznam tehdy v reakci uvedl, že považuje za nepřijatelné, aby orgán veřejné moci bez důkazů veřejně obviňoval jiný subjekt ze msty, zneužívání médií a vytváření nátlaku, a to z důvodu, že se úřad tímto subjektem má v rámci své kontrolní činnosti údajně zabývat.
V úterý vydal Seznam na svém webu článek o firmě, která chybně prováděla tendry, nicméně její majitel jako expert spolupracuje se šéfem ÚOHS.
O místních šetřeních kvůli podezření z vážného porušení zákona, jako je právě zneužití dominantního postavení nebo uzavírání kartelových dohod, ÚOHS obvykle informuje, neuvádí ale podrobnosti ani jména firem. Na začátku října informoval o místních šetřeních v několika firmách kvůli podezření z uzavírání kartelových dohod. Pro server HN.cz později úřad potvrdil, že se zásah týkal i společnosti ČEZ.
ÚOHS každoročně zahájí několik desítek správních řízení týkajících se hospodářské soutěže. Týkají se i zakázaných dohod, kartelových nebo vertikálních, při nichž firma svým odběratelům například diktuje prodejní ceny nebo zneužití dominantního postavení. Loni úřad vydal 75 prvostupňových rozhodnutí týkajících se hospodářské soutěže, 55 z nich se týkalo fúzí, tedy spojování soutěžitelů. Za pochybení narušující hospodářskou soutěž uložil pokuty v celkové výši 268 milionů korun.
Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz měla loni zisk před zdaněním 1,36 miliardy korun. Tržby dosáhly 5,94 miliardy korun. Lukačovič Seznam založil v roce 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo video portál Stream.cz.