Aktual.: 20.01.2025 20:07
Ankara – Spravedlivý mír na Ukrajině, která již téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, musí podle slovenského premiéra Roberta Fica vyhovovat oběma stranám a respektovat příčiny konfliktu. Fico to řekl při dnešní návštěvě Turecka, které označil za jednu ze zemí, jež by mohly vyvinout úsilí k mírovým jednáním. Posun ohledně konfliktu očekává od staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Fico ocenil, že Ankara připustila možnost dodávek ruského plynu pro Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream po ukončení jeho přepravy přes Ukrajinu.
„Je nemožné očekávat, že by Ruská federace opustila území, která kontroluje. Zdá se, že je nemožná představa, že by Ukrajina byla členským státem NATO,“ uvedl Fico na tiskové konferenci s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
Dodal, že považuje za přesný Trumpův názor, že dřívější americká administrativa Joea Bidena vyprovokovala Rusko k použití vojenské síly vůči Kyjevu právě kvůli tomu, že začala hovořit o členství Ukrajiny v NATO.
„Uvítal bych, pokud by nový americký prezident dal co nejrychleji zadost svému slibu, že udělá všechno pro to, aby v krátké době došlo k zastavení krveprolévání na Ukrajině,“ uvedl slovenský premiér.
Fico kritizoval generálního tajemníka NATO Marka Rutteho za jeho nedávné prohlášení, že trvalého míru bude podle něj dosaženo, když „Ukrajina usedne k jednacímu stolu v posílené pozici“.
„Kolik Rusů a kolik Ukrajinců, kolik civilistů ještě musí zemřít, aby někdo nabyl pocit, že Ukrajina je dostatečně silná, aby mohla jednat? Já jsem pro okamžité příměří. Odmítám postoje vícero členských zemí Evropské unie, které podporují pokračování této války. Strategie, která je nastavena pro Ukrajinu, nemá žádný efekt,“ řekl Fico, jehož nynější vláda po předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze stáních zásob.
V uplynulých několika týdnech zase Fico opakovaně kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za to, že Ukrajina po vypršení platnosti příslušného kontraktu s ruskou stranou přestala na začátku letošního roku přepravovat přes své území ruský plyn.
Z vyjádření Fica v Ankaře vyplynulo, že Bratislava má zájem o dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu TurkStream, který vede do Turecka. Odtud lze surovinu přepravit dál na Slovensko. O tom by měla místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Denisa Saková jednat koncem týdne v Istanbulu, uvedla slovenská média. Portál Pravda.sk dodal, že Erdogan věří, že se tranzit na Slovensko uskuteční.
Fico v Ankaře podle serveru Pravda.sk také prohlásil, že je zastáncem suverénní zahraniční politiky Slovenska, které je členskou zemí Evropské unie a NATO. „To ale neznamená, že nebudeme hovořit o výzvách, které toto členství přináší. Neznamená to, že nebudeme rozvíjet vztahy se všemi zeměmi, které mají zájem,“ uvedl a prohlásil, že Slovensko z cesty suverénní zahraniční politiky, založené na členství v EU a NATO, nikdy nesejde. Erdoganovi také vyjádřil plnou podporu Slovenska, aby se co nejdříve naplnila ambice Turecka vstoupit do EU.