Aktualizace: 3.02.2024 19:06
Berlín – Více než 150.000 lidí dnes v Berlíně přišlo na demonstraci proti pravicovému extremismu a nenávisti, uvedla s odvoláním na policii v německé metropoli agentura DPA. Pořadatelé shromáždění hovoří ještě o vyšším počtu účastníků, sešlo se jich podle nich okolo 300.000. Tisíce lidí na podobné protesty přišly i v jiných německých městech, například ve Freiburgu na jihozápadě země jich bylo podle policie asi 30.000. Stejný počet dorazil podle organizátorů i v Drážďanech.
„Ať v Eisenachu, Homburgu nebo Berlíně: Ve velkých a malých městech v celé zemi se i tento víkende sešlo mnoho občanek a občanů, aby demonstrovali proti zapomnění, proti nenávisti a štváčství. Je to silný signál pro demokracii a náš základní zákon (německou ústavu – pozn. ČTK),“ uvedl na sociální síti X kancléř Olaf Scholz.
V Berlíně shromáždění zorganizovalo sdružení více něž 1300 organizací. „Chceme dát najevo, že nám záleží na solidaritě a že jsme proti diskriminaci,“ řekl podle DPA učitel na gymnáziu Serkan Bingöl, který na demonstraci přišel se skupinou uprchlíků. Dodal, že by chtěli, aby německá společnost byla pestrá, a nikoliv jednotvárná. Další z demonstrantů měl transparent napodobující varování na krabičkách s cigaretami. „Rasismus škodí Vám i lidem ve Vašem okolí,“ stálo na něm.
Na demonstraci, kterou chvílemi provázel déšť, přišly rodiny s dětmi i starší lidé nebo ti, kteří se cítí krajní pravicí ohroženi. „Jsem homosexuál. Určitě bych patřil do skupiny, kterou by krajně pravicová chátra diskriminovala,“ řekl 59letý Armin Dötsch.
Protesty proti stoupencům krajní pravice a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) se v konají v Německu už tři týdny. Chodí na ně desítky tisíc lidí, které pobouřily informace investigativní společnosti Correctiv. Podle ní se loni v listopadu v Postupimi sešli zástupci krajní pravice a jednali tam i tom, že Německo by měly opustit velké počty lidí s přistěhovaleckými kořeny. Mezi účastníky schůzky byli politici AfD nebo několik představitelů opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Části německé veřejnosti i politiků hlavních politických stran dělá starosti posilování AfD, která by mohla zvítězit ve volbách do zemských sněmů, které se letos v září budou konat v Sasku, Braniborsku a Durynsku, třech spolkových zemích na východě Německa, jež v minulosti bývaly součástí komunistické Německé demokratické republiky.
AfD si v celoněmeckých průzkumech udržuje druhou pozici, před ní je konzervativní unie CDU/CSU, Scholzovi sociální demokraté jsou až třetí.
Z průzkumu agentury INSA pro nedělník Bild am Sonntag, o kterém dnes informovala agentura DPA, vyplynulo, že podle 61 procent lidí je demokracie v Německu v ohrožení. Podle třetiny respondentů tomu tak není.