Aktualizace: 16.01.2024 13:30
Praha – Zisk zemědělských firem loni meziročně klesl na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022. Meziročně je to pokles o 60,5 procenta. Vyplývá to z interního průzkumu Zemědělského svazu ČR, který dnes představil novinářům jeho předseda Martin Pýcha. Podniky dosáhly průměrného zisku 3197 korun na hektar. Podle odhadu svazu za letošní rok celé odvětví dosáhne zisku 4,7 miliardy korun.
„Propadli jsme se na úroveň roku 2019. Stejná úroveň zisku byla i v roce 2004, kdy jsme vstupovali do EU,“ řekl Pýcha. Před vstupem do EU bylo zemědělství ztrátové, doplnil. Podle svazu zisk podniků za loňský rok po odečtení vlivu zisku z obnovitelných zdrojů, jako jsou například bioplynové stanice, dosahuje 7,7 miliardy korun. V dalších letech podniky očekávají, že jejich zisk z obnovitelných zdrojů bude dále klesat, doplnil Pýcha.
Podle Pýchy se očekávalo, že se vyšší náklady roku 2022 propíšou do loňského roku. Ještě na začátku roku 2023 byly pro podniky relativně příznivé ceny komodit, postupně ale klesaly. Dnes se základní komodity jako obiloviny, dostaly pod úroveň nákladů. „Zemědělci velmi pečlivě zvažují, zda prodávat,“ doplnil.
Podle předsedy svazu to, že sektor není v dobré kondici, signalizuje loňský pokles investic a růst úvěrů. „Zemědělci si víc půjčovali a přitom méně investovali, což znamená, že si půjčovali na provoz,“ řekl. Připomněl, že se změnou dotační politiky, která přesunula větší část peněz k menším farmářů, poklesla podpora středních podniků. Pýcha také upozornil na to, že zhruba třetina zemědělců, kteří se průzkumu zúčastnili, byla ve ztrátě.
Loňský rok podle Pýchy charakterizovala také vysoká cena hnojiv a vysoké ceny energií. „Přestože ceny energií na burze klesaly, náklady zemědělských podniků neklesaly,“ doplnil. Někteří zemědělci, pokud nakupovali spotové ceny, mohli podle něj pokles zaznamenat, ale u podniků, které se průzkumu svazu zúčastnily, náklady na energie rostly. Došlo také k růstu pachtovného a mezd, poznamenal.
Letos bude další ekonomický vývoj sektoru záležet mimo jiné na tom, jaké budou ceny komodit, které nyní stagnují, uvedl Pýcha. Zemědělci očekávají další pokles zisku a to, že skončí jejich hospodaření ve ztrátě, očekává 36 procent firem, které se průzkumu svazu zúčastnily, dodal.
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejňuje takzvaný podnikatelský důchod zemědělské činnosti. Podle prvního odhadu za loňský rok klesne meziročně o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Důchod měří odměnu neplacené práce, výnos z půdy patřící jednotkám a výnos z užití kapitálu. Blíží se koncepci běžného zisku před rozdělením a zdaněním. Podle ČSÚ se sestavuje na základě unijní metodiky a popisuje ekonomickou výnosnost odvětví.