Aktual.: 22.06.2026 13:57
Praha – V pražské pankrácké věznici dnes lidé uctili památku právničky a političky Milady Horákové a dalších obětí komunistického režimu. Pietní shromáždění se jako již v minulých letech uskutečnilo na místě, kde byla žena před 76 lety po vykonstruovaném procesu popravena. Zástupci vězeňské služby, politiků, soudů i dalších institucí položili věnce k pamětní desce. Zazněla státní hymna a pietní akt uzavřela minuta ticha.
Řečníci ve svých proslovech připomněli odvahu Milady Horákové i krutosti komunistického režimu. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Barták (Motoristé) vyzdvihl také vnitřní svobodu političky a její absolutní oddanost pravdě. Popsal, jak se snažila chránit slabší a pomáhat jim. Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) doplnil, že ani v dnešní době nesmíme zapomínat na hodnoty, které vyznávala.
Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Horáková aktivně vystupovala proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa. Byla jedinou ženou, kterou komunisté v Československu odsoudili a popravili v politickém procesu.
Pankrácká věznice byla místem mnoha politických procesů a poprav, kde režim likvidoval své odpůrce a nepřátele. Horáková se zde stala jednou z nejznámějších obětí totalitního útlaku, jejíž příběh připomíná hrůzy a nespravedlnosti doby a zároveň symbolizuje odvahu a morální pevnost v nejtěžších chvílích.
Podle historiků bylo z politických důvodů po roce 1948 popraveno kolem 250 lidí. Nejméně 4500 lidí pak zemřelo ve vězeních a lágrech v důsledku umučení nebo špatných životních podmínek.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}











